Ahmet Bican Ercilasun'un Türk'ün Kayıp Kitabı Ulu Han Ata adlı romanında kelime grupları incelemesi
Analysis of word groups in Ahmet Bican Ercilasun's novel Türk'ün Kayıp Kitabı Ulu Han Ata
  1. Tez No: 999424
  2. Yazar: BAHAR BAŞNAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İHSAN SABRİ ÇEBİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, Ahmet Bican Ercilasun'un Türk'ün Kayıp Kitabı Ulu Han Ata adlı romanı üzerinde kelime grupları incelemesi yapılmıştır. Araştırmaya öncelikle kaynak taraması yapılarak ve dilcilerin kelime grupları hakkındaki görüşleri incelenerek başlanmıştır. Dilcilere ait farklı tanımlar ve tasniflere de araştırma içerisinde yer verilmiştir. Bu çalışma ile incelenen eserde Türkiye Türkçesindeki kelime gruplarının kullanım şekillerinin ve sıklığının ortaya konulması amaçlanmıştır. Bu çalışmadaki tanım ve sınıflandırmalar, Leylâ Karahan'ın Türkçede Söz Dizimi ve Muharrem Ergin'in Edebiyat ve Eğitim Fakültelerinin Türk Dili ve Edebiyatı Bölümleri İçin Türk Dil Bilgisi adlı eserleri esas alınarak yapılmıştır. Çalışma üç ana kısımdan meydana gelmektedir. İlk kısımda Ahmet Bican Ercilasun'un yaşamı, edebi kişiliği, eserleri ve çalışmada kullanmış olduğumuz romanı; Türk'ün Kayıp Kitabı Ulu Han Ata ile ilgili bilgi sunulmuştur. İkinci kısımda kelime gruplarının tanımı, açıklaması ve dilcilerin yapmış olduğu tasnifler incelenmiştir. Üçüncü kısımda Türk'ün Kayıp Kitabı Ulu Han Ata adlı romandaki kelime grupları incelenmiştir. Verilen örnek kelime gruplarının sayfa ve satır numaraları yay ayraç içinde belirtilmiştir. Sonuç bölümünde yazarın hangi kelime grubunu ne sıklıkla kullanmış olduğuna bakılarak yazarın dil ve üslubu noktasında değerlendirmeler yapılmıştır. Kaynakça bölümünde ise yararlanılan kaynaklar belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, word groups were analyzed on Ahmet Bican Ercilasun's novel named“Türk'ün Kayıp Kitabı Ulu Han Ata”. The research began with a literature review and an examination of linguists' views on word groups. Different definitions and classifications by linguists are also included in the research. The aim of this study is to reveal the usage patterns and freguency of word groups in Turkish as used in the work under examinition. This study is based on the definitions and classifications found in Leylâ Karahan's“Syntax in Turkish”and Muharrem Ergin's“Turkish Grammar for Turkish Language and Literature Departments of Literature and Education Faculties”. The study consists of three main sections. The first part, information about Ahmet Bican Ercilasun's life, literary personality, works and the novel we used in this study:“Türk'ün Kayıp Kitabı Ulu Han Ata”. In the second part, the definition and explanation of word groups and the classifications made by linguists are examined. The third section analyzes the word groups in the novel“Türk'ün Kayıp Kitabı Ulu Han Ata”. Page and line numbers of the given sample word groups are given in braces. In the conclusion, an evaluation of the author's language and style is made by examining how freguently the author uses each word group.The bibliography lists the sources used.