Uluslararası ilişkilerde Kazakistan'ın dış politikası ve petrol
The Kazakh oil and foreign policy in international relations
- Tez No: 99943
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 216
Özet
ÖZET Bu çalışmada 1991 yılında Sovyetler Birliği'nin dağılması sonucu SSCB'yi oluşturan 15 cumhuriyetten biri olan Kazakistan'ın bağımsızlığını ilan etmesinden bu yana içinde bulunduğu siyasi, sosyo-ekonomik koşullar, gerçekleştirdikleri reformlar, kaydettiği gelişmeler ve uluslararası alanda saygın bir yer edinme çabaları ile ilgili konular ele alınmıştır. Planlı ekonomiden piyasa ekonomisine geçiş döneminde çeşitli zorluklarla karşı-karşıya kalan ve dihrokarbon kaynakları açısından zengin olan Kazakistan, perişan haldeki ekonomisini iyileştirmek için petrolü en önemli ekonomik araç olarak kabul etmiş, dolayısıyla yabancı yatırımcıların ülkede yatırım yapmaları için uygun ortam hazırlamaya çalışmıştır. Öte yandan petrolün sahip olduğu stratejik önem nedeniyle, boruhattı güzergahlarının hangi ülke üzerinden geçeceği konusu Hazar havzası petrolü ile ilgili en önemli sorun haline gelmiş ve Hazar havzası büyük güçlerin mücadele alanına dönüşmüştür. Dolayısıyla bu çalışmada gelişmiş ülkelerin Hazar bölgesinde etkin olma mücadelesinin nedenleri incelenmiş, ayrıca Kazakistan'n petrol rezervleri, üretimi, mevcut boru hattı sistemi, proje halindeki seçenekleri ile Hazar'ın statüsü ile ilgili bilgilere de yer verilmiştir. 113
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study, subjects relating to the political, socio-economic conditions are prevailing in Kazahstan which it was one of 15 countries, constituting USSR, since the announcement of its independency as the result of the disintegration of USSR in 1991, accondance with the reforms performed. Then improvements obtained and the efforts shown for having a reputable place in the international arena by this country since the above mentioned date are handled. Kazahstan, who faced with various difficulties in the period of transition from planned economy to market economy and who is rich in terms of hydrocarbon resources, has accepted oil as the most important economical instrument for the recovery of its miserable economy and hence tried to prepare a suitable environment uor the investments to be made in the country by the foreign investors. On the other hand, due to the strategic importance of petroleum, the determination of the countries, through which the routes of the pipelines will pass through, has become the most important problem relating to the Caspian Basin oil and Caspian basin has become the disputed area of great powers. Therefore, the reasons for some of the developed countries for being effective in the Caspian region are examined in this study and furthermore the oil reserves, production, the existing pipeline system of Kazakhstan, the options for the pipeline in the desing stage and information relating to the problem of status of Caspian sea are included in the scope. 114