Enhanci̇ng cli̇ni̇cal deci̇si̇on support: Benchmarki̇ng machi̇ne learni̇ng and transformer models for symptom-based di̇agnosi̇s
Klinik karar desteğini geliştirme: Belirtiye dayalı tanı için makine öğrenimi ve transformer modellerinin karşılaştırmalı değerlendirmesi
  1. Tez No: 999449
  2. Yazar: MOHAMMED IBRAHIM A. JORF
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATİH KAHRAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez, geleneksel makine öğrenmesi modelleri ile özel olarak geliştirilmiş transformer mimarilerini titizlikle karşılaştırarak semptom tabanlı hastalık sınıflandırmasını incelemektedir. Kaggle Symptom2Disease ve Gretel Symptom-to-Diagnosis veri setleri 22 ortak hastalık sınıfına uyumlu hale getirilmiş, ayrıca 45 sınıftan oluşan TecBlic sentetik veri seti de çalışmaya dahil edilmiştir. Modeller hem alan içi hem de alanlar arası değerlendirilmiş; kelime dağarcığı değişimleri, demografik istemler ve gürültülü girdiler karşısındaki dayanıklılıkları test edilmiştir. TF–IDF ve karakter n-gramları ile eğitilen doğrusal sınıflandırıcılar (lojistik regresyon, SVM, rastgele ormanlar) güçlü temel modeller olarak öne çıkmıştır (macro-F1 ≈ 0.96–0.97). Alan spesifik transformer modelleri (BioBERT, ClinicalBERT) yoğun ince ayar gerektirmiştir: 20 epoch boyunca sınıf ağırlıklı olarak eğitilen BioBERT modeli, Kaggle test setinde macro-F1 = 0.982, Gretel→Kaggle aktarımında ise 0.970 puanı elde etmiştir. Daha büyük TecBlic veri kümesinde, sınıf ağırlıklı bir transformer modeli %98.7 doğruluk ve macro-F1 = 0.986 değerine ulaşmıştır. Basit yapısal özelliklerin (ikili semptom göstergeleri, yaş, cinsiyet) eklenmesi performansı artırmamış; ancak dikkatli ön işleme (karakter n-gramları) dayanıklılığı geliştirmiştir. Alanlar arası değerlendirmede asimetri gözlemlenmiştir: Gretel üzerinde eğitilen modeller Kaggle üzerinde daha iyi genelleşirken, tersi durumda ≈%6–7 performans düşüşü kaydedilmiştir. Optimizatör seçimi de önemli bulunmuştur (AdamP > AdamW). Genel olarak, bu bulgular sağlam klasik yöntemlerin hâlen rekabetçi olduğunu ve gelişmiş transformer ince ayarları ile kalibrasyonun klinik karar destek sistemlerinde dikkatli bir şekilde uygulanması gerektiğini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis investigates symptom-based disease classification by rigorously comparing traditional machine learning models with specialized transformer architectures. Data from the Kaggle Symptom2Disease and Gretel Symptom-to-Diagnosis datasets are harmonized into 22 common disease classes, and the TecBlic synthetic dataset (45 classes) is included. Models are evaluated in-domain and cross-domain, and robustness to vocabulary shifts, demographic prompts, and input noise is tested. Linear classifiers (logistic regression, SVM, random forests) trained on TF–IDF and character n-grams serve as strong baselines (macro-F1 ≈ 0.96–0.97). Domain-specific transformer models (BioBERT, ClinicalBERT) require extensive fine-tuning: a 20-epoch, class-weighted BioBERT run achieved macro-F1 = 0.982 on the Kaggle test set and 0.970 in a Gretel→Kaggle transfer. On the larger TecBlic corpus, a class-weighted transformer achieved 98.7% accuracy and macro-F1 = 0.986. Incorporating simple structured features (binary symptom indicators, age, gender) did not improve performance, whereas careful preprocessing (character n-grams) enhanced robustness. Cross-domain evaluation revealed asymmetry: models trained on Gretel generalized better to Kaggle than vice versa (≈6–7% drop). Optimizer choice also mattered (AdamP > AdamW). Overall, these findings underscore that robust classical baselines remain competitive, and that sophisticated transformer fine-tuning and calibration must be applied judiciously in clinical decision support.