Dönüşümcü liderliğin iç girişimcilik davranışları üzerindeki etkisinde iş becerikliliğinin rolü
The role of business responsibility in the impact of transformational leadership on internal entrepreneurial behaviors
  1. Tez No: 999474
  2. Yazar: MUHAMMET MURAT BAŞOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BUMİN ÇAĞATAY AKSU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, dönüşümcü liderliğin iç girişimcilik davranışları üzerindeki etkisini incelemektedir. Aynı zamanda, bu etkileşimde iş becerikliliğinin rolü de vurgulanmaktadır. Dönüşümcü liderlik, çalışanların yenilikçi düşünme ve girişimci davranışlar sergileme motivasyonlarını artırırken, iş becerikliliği, bireylerin etkin bir şekilde fırsatları tanımlama, riskleri yönetme ve yeni iş fırsatlarını değerlendirme yeteneklerini belirler. Çalışma, bu iki faktörün birleşiminin iç girişimcilik davranışları üzerinde nasıl bir etkisi olduğunu ortaya koymayı hedeflemektedir. İstanbul'daki özel sağlık kuruluşlarında çalışan 401 kişi üzerinde yapılan anket çalışması ile dönüşümcü liderliğin, iş becerikliliğini geliştirdiği ve bu yolla çalışanların iç girişimcilik davranışlarını güçlendirdiği sonucuna varılmaktadır. Bu bulgular, organizasyonel başarıyı artırmak amacıyla liderlik stratejilerinin ve çalışan becerilerinin geliştirilmesinin önemini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study examines the impact of transformational leadership on intrinsic entrepreneurial behavior. It also highlights the role of business intelligence in this interaction. While transformational leadership increases employees motivation to think innovatively and exhibit entrepreneurial behavior, business intelligence determines individuals' ability to effectively identify opportunities, manage risks, and evaluate new business opportunities. The study aims to reveal how the combination of these two factors affects intrinsic entrepreneurial behavior. A survey of 401 employees in private healthcare institutions in Istanbul revealed that transformational leadership enhances business intelligence, thereby strengthening employees' intrinsic entrepreneurial behavior. These findings underscore the importance of developing leadership strategies and employee skills to enhance organizational success.