Katmanlı üretim teknolojisine uygun termal iletken polimer tabanlı termal metamalzemelerin geliştirilmesi ve karakterizasyonu
Development and characterization of thermal conductive polymer-based thermal metamaterials compatible to additive manufacturing
  1. Tez No: 999484
  2. Yazar: CAN DENİZ DEVECİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET SARIKANAT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma ile yeni teknolojik ve fonksiyonel özellikleri olan kompozit termal metamalzemelerin üretimi için gereken akademik bilgi altyapısı kazandırılacaktır. Yeni aygıtlar yapmayı mümkün kılacak yeni malzeme parametreleri ortaya konulacaktır. Polimerik kompozitlerde karbon tabanlı takviyelerin (karbon fiber, sentetik grafit, doğal grafit, karbon siyahı, karbon nanotüp ve grafen) tekli ve/veya ikili takviye maddesi olarak eklenmesiyle elde edilen kompozit yapıların termal iletkenliklerinin incelendiği çalışmalar oldukça azdır. Bu tez çalışması kapsamında farklı termal iletkenliğe sahip, tasarlanarak üretilen termal metamalzemelerin termal kapasiteleri incelenecektir.
Özet (Çeviri)
With this study, the academic knowledge base required for the production of composite thermal metamaterials with new technological and functional features will be developed. New material parameters that will enable the creation of new devices will be introduced. Studies investigating the thermal conductivity of composite structures obtained by adding carbon-based reinforcements (carbon fiber, synthetic graphite, natural graphite, carbon black, carbon nanotube, and graphene) as single and/or dual reinforcement agents in polymeric composites are quite limited. Within the scope of this thesis, the thermal capacities of thermally engineered metamaterials with different thermal conductivities will be examined.