Çok boyutlu dijital stres ile psikolojik iyi oluş arasındaki ilişkide dijital oyun oynama tutumunun ve bilişsel esnekliğin aracılık rolü
The mediating role of dijital game playing attitude and cognitive flexibility in the relationship between multidimensional digital stress and psychological well-being
  1. Tez No: 999483
  2. Yazar: LEYLA ÇAĞİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DİLER HATİPOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Yapılan bu tez çalışmasında çok boyutlu dijital stres ile psikolojik iyi oluş arasındaki ilişkide dijital oyun oynama tutumunun ve bilişsel esnekliğin aracılık rolü incelenmiştir. Araştırmanın örneklemi, İstanbul'da ikamet etmekte olan 18-35 yaş arasında dijital oyun oynayan bireylerden (n = 464) oluşmuştur. Yürütülen tez araştırmasının verilerini toplamak için Demografik Bilgi Formu, Çok Boyutlu Dijital Stres Ölçeği, Psikolojik İyi Oluş Ölçeği, Dijital Oyun Oynama Tutumu Ölçeği ve Bilişsel Esneklik Envanteri kullanılmıştır. Bu çalışmada ilişkisel tarama modeli kullanılmış olup betimsel istatistik, bağımsız örneklem t-testi, veri normallik dağılımı analizi, ilişkisellik için Pearson Korelasyon analizi ve aracılık için yapısal eşitlik modeli uygulanmıştır. Analizler sonucunda çok boyutlu dijital stres ile psikolojik iyi oluş arasında negatif yönde anlamlı ilişki olduğu, bu ilişkide bilişsel esnekliğin aracılık rolü olduğu fakat dijital oyun oynama tutumunun doğrudan ve dolaylı olarak aracılık rolü olmadığı görülmüştür. Edinilen bulgular dijital stresin psikolojik iyi oluş üzerindeki etkilerinde bilişsel esnekliğin koruyucu bir psikolojik kaynak olarak önemli bir işlev üstlendiğine işaret etmektedir. Bulgular, ilgili literatür çerçevesinde tartışılmış ve dijital stresle baş etmeye yönelik psikolojik müdahale ve önleme çalışmalarına ilişkin öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the mediating role of attitudes toward digital gaming and cognitive flexibility in the relationship between multidimensional digital stress and psychological well-being. The sample of the study consisted of individuals aged 18-35 who play digital games and reside in İstanbul (n = 464). Data were collected using the Demographic Information Form, Multidimensional Digital Stress Scale, Psychological Well-Being Scale, Attitude Towards Digital Gaming Scale, and Cognitive Flexibility A correlational survey model was used in this study, and descriptive statistics, independent samples t-test, data normality distribution analysis, Pearson Correlation analysis for relatedness, and structural equation modeling for mediation were applied. The analyses revealed a significant negative relationship between multidimensional digital stress and psychological well-being, with cognitive flexibility playing a mediating role in this relationship, but digital game playing attitudes did not play a direct or indirect mediating role. The findings indicate that cognitive flexibility plays an important role as a protective psychological resource in the effects of digital stress on psychological well-being. The findings were discussed within the relevant literature, and recommendations were made regarding psychological intervention and prevention studies aimed at coping with digital stress.