1,2-dihidropiridazin-3,6-dion'nun yabanıl drosophila melanogaster üzerinde biyolojik aktivitesinin belirlenmesi
Determination of the biological activity of 1,2-dihydropyridazine-3,6-dione on wild-type drosophila melanogaster
- Tez No: 999518
- Danışmanlar: PROF. DR. BİRGÜL ÖZCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Piridazinon, yapısal olarak birbirine komşu iki azot atomu içeren heterosiklik bileşiktir. Piridazinon türevleri, yüksek aktiviteleri ve çevre dostu olmaları nedeniyle yeni nesil“yeşil”tarım kimyasallarının (agrokimyasallar) geliştirilmesinde sıklıkla çekirdek yapı olarak kullanılmakta ve son yıllarda araştırmacılardan büyük ilgi görmektedir. Bu tez çalışmasında, laboratuvar ortamında sentezlenmiş bir piridazinon bileşiği olan 1,2-dihydropyridazine-3,6-dione'un 3 farklı (50, 200 ve 400 ppm) konsantrasyonunun Drosophila melanogaster (Oregon R yabanıl soy) üzerindeki biyolojik etkileri toplam yumurta, pupa verimi ve dişi-erkek ergin birey oranlarında meydana gelen değişimler üzerinden belirlenmiştir. Çaprazlar, kimyasala maruz bırakılan dişi–maruz bırakılmayan erkek ve tersi olacak şekilde iki canlı grubu ile 3 farklı konsantrasyonda piridazinon içeren besiyerleri kullanılarak kurulmuş ve 10 gün boyunca bu besiyerinde beslenmeleri sağlanmıştır. Çalışmamızın sonucunda, konsantrasyon artışının her iki grup (D+E- ve D-E+) üzerinde gelişim evrelerinde belirgin bir etkiye neden olduğu ve piridazinon bileşiğinin 50 ppm konsantrasyonunun erkek fertilitesini daha fazla etkilediği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Pyridazinone is a heterocyclic compound containing two adjacent nitrogen atoms in its structure. Due to their high biological activity and eco-friendly profiles, pyridazinone derivatives are frequently utilized as core scaffolds in the development of next-generation“green”agrochemicals and have garnered significant attention from researchers in recent years. In this thesis study, the biological effects of three different concentrations (50, 200, and 400 ppm) of a laboratory-synthesized pyridazinone compound, 1,2-dihydropyridazine-3,6-dione, were evaluated on Drosophila melanogaster (Oregon R wild-type) based on changes in total egg count, egg-to-pupa viability, and adult sex ratios. Crosses were established using two experimental groups—treated females with untreated males (D+E-) and untreated females with treated males (D-E+)—across media containing three different concentrations of pyridazinone, where the flies were fed for 10 days. The results of our study indicated that the increase in concentration had a significant impact on the developmental stages of both groups, and it was determined that the 50 ppm concentration of the pyridazinone compound affected male fertility more prominently.