English as a foreign language pre-service teachers' perceptions on artificial intelligence overreliance: A case study
Hizmet öncesi İngilizce öğretmenlerinin yapay zekaya aşırı bağımlılık algılarının incelenmesi: Bir vaka çalışması
  1. Tez No: 999528
  2. Yazar: BETÜL ÖZEKMEKÇİ KARADAĞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NUR AKKUŞ ÇAKIR, PROF. DR. YEŞİM ÇAPA AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, hizmet öncesi EFL öğretmenlerinin Üretken Yapay Zekâ (YZ) hakkında ve YZ' ye aşırı bağımlılık riskine ilişkin algılarını ve ayrıca katılımcıların YZ' ye aşırı bağımlılığı azaltmak için kullandıkları stratejileri ortaya çıkarmayı amaçlamaktadır. Bu nitel çalışmada, araştırma tasarımı olarak araçsal durum çalışması kullanılmıştır. Yoğunluk örneklem yöntemi kullanılarak Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde öğrenim gören 15 hizmet öncesi EFL öğretmeninin yer aldığı örneklem seçilmiştir. Veriler, yarı yapılandırılmış bir görüşme yoluyla toplanmış, sesli olarak kaydedilmiş, yazıya dökülmüş ve ardından tematik analiz yöntemi kullanılarak MAXQDA aracılığıyla analiz edilmiştir. Bulgular, katılımcıların zamandan tasarruf sağlama, öğrenme kaynaklarını zenginleştirme ve dil becerilerini geliştirme potansiyelini vurgulayarak YZ'nin İngilizce öğretimine entegrasyonuna ilişkin oldukça olumlu algıları olduğunu ortaya koymuştur. Ancak, bu potansiyele ulaşmada YZ' nin uygun ve dengeli kullanımının önemini vurgulamışlardır. Buna ek olarak, katılımcıların YZ' ye aşırı bağımlılık konusunda eleştirel farkındalığa sahip oldukları ve doğrudan kullanma, YZ' ye alışma, yaratıcı ve eleştirel düşünme becerilerini kaybetme, profesyonel etkenlik ve güvenilirlik gibi endişeleri olduğu görülmüştür. YZ' ye aşırı bağımlılığı azaltmak için katılımcılar, insan/öğretmen etkenliğinin sürdürülmesini, şeffaflığın, eleştirel düşünmenin, YZ okuryazarlığının ve öğretmen farkındalığının teşvik edilmesini önermişlerdir. Ayrıca katılımcıların bu stratejilerin farkında oldukları ortaya çıkmıştır. Ancak, bu stratejilerde yapılandırılmış öğretim ve pedagojik destek eksikliği bulunmakta ve teori ile pratik arasında bir boşluk olduğu görülmektedir. Katılımcılar, gelecekteki öğretmenlerin YZ' ye aşırı bağımlılıktan kaçınmaları için mesleki gelişime ihtiyacı olduğunu vurgulayarak, öğretim uygulamalarına dengeli ve sorumlu bir YZ entegrasyonunu önermektedir.
Özet (Çeviri)
The study aimed to investigate pre-service EFL teachers' perceptions of Generative AI, the risk or drawbacks of overreliance on AI and strategies used to mitigate AI overreliance. This qualitative study adopted an instrumental case study design. Using intensity sampling, 15 pre-service EFL teachers studying at Middle East Technical University in Ankara, were selected as participants. Data were collected through a semi-structured interview, which were audio-recorded, transcribed, and then analyzed through thematic analysis using MAXQDA. The findings yielded a highly positive perceptions of AI integration into ELT, highlighting its potential in saving time, enriching learning sources, and improving language skills. However, they emphasized the appropriate use of AI in achieving this potential. In addition, it was revealed that the participants have critical awareness of AI overreliance and perceived risks such as direct adoption, getting used to AI, losing creative and critical thinking skills, professional agency, as well as reliability concerns. To mitigate AI overreliance, the participants recommended maintaining human/teacher agency, promoting transparency, critical thinking, AI literacy, as well as teacher awareness. It is revealed that the participants are aware of mitigation strategies. However, these strategies lacked structured instructional and pedagogical support emphasizing a gap between theory and practice. Overall, the participants advocated for appropriate and responsible AI integration into instructional practice, emphasizing the need for professional development for future teachers to avoid AI overreliance.