Çalışanların yöneticilerine yönelik çevik liderlik algılarının, örgütsel vatandaşlık davranışı ve iş performansına etkisi ile iş doyumunun aracı rolü: Bir kamu dal hastanesinde araştırma
The mediating role of job satisfaction in the effect of employees' perceptions of agile leadership of their managers on organizational citizenship behavior and job performance: A study in a public branch hospital
  1. Tez No: 999529
  2. Yazar: BANU KALELİ BAYRAK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SELAHATTİN ÇALIŞAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, sağlık hizmeti sunan kuruluşlarda çalışan bireylerin çevik liderlik algılarının, iş doyumu, örgütsel vatandaşlık davranışı ve iş performansı üzerindeki etkilerini incelemek ve iş doyumunun bu ilişkilerde aracılık rolünü ortaya koymaktır. Araştırma kapsamında ayrıca demografik değişkenlere göre çevik liderlik algısının anlamlı bir farklılık gösterip göstermediği de değerlendirilmiştir. Nicel araştırma yöntemi kullanılan bu çalışma, kesitsel tarama modeliyle yürütülmüş ve İstanbul ilinde görev yapan toplam 183 sağlık çalışanından çevrim içi anket formu aracılığıyla veri toplanmıştır. Anket formu; çevik liderlik ölçeği, Minnesota Kısa Form İş Doyumu Ölçeği, Örgütsel Vatandaşlık Davranışı Ölçeği ve İş Performansı Ölçeği ile demografik sorulardan oluşmaktadır. Verilerin analizinde tanımlayıcı istatistikler, güvenirlik analizleri, korelasyon analizleri, çoklu doğrusal regresyon ve aracı etki analizleri kullanılmıştır. Analiz sonuçlarına göre katılımcıların çevik liderlik algılarının ortalama düzeyde ve olumlu yönde olduğu; iş doyumu düzeylerinin orta düzeyde, örgütsel vatandaşlık davranışı ve iş performansı düzeylerinin ise yüksek olduğu belirlenmiştir. Araştırmada çevik liderlik ile örgütsel vatandaşlık davranışı arasında pozitif yönde anlamlı bir ilişki saptanmış ve çevik liderliğin örgütsel vatandaşlık davranışını anlamlı biçimde yordadığı görülmüştür. Benzer şekilde çevik liderlik ile iş performansı arasında pozitif ve anlamlı bir ilişki bulunmuş; çevik liderliğin iş performansını anlamlı biçimde açıkladığı belirlenmiştir. İş doyumunun aracılık etkisine ilişkin bulgular, iş doyumunun çevik liderlik ile örgütsel vatandaşlık davranışı arasındaki ilişkide tam aracılık rolü üstlendiğini; çevik liderlik ile iş performansı arasındaki ilişkide ise kısmi aracılık rolü bulunduğunu göstermiştir. Demografik değişkenlere göre çevik liderlik algısının farklılaşmasına yönelik bulgularda yalnızca görev alanı değişkenine göre anlamlı bir farklılık olduğu, diğer demografik değişkenlerde ise anlamlı bir farklılık bulunmadığı görülmüştür. Araştırma sonuçları, sağlık çalışanlarının çevik liderlik algılarının örgütsel olumlu çıktıları desteklediğini, iş doyumunun ise bu ilişkilerde anlamlı bir rol oynadığını göstermektedir. Bu bulgular doğrultusunda sağlık kurumlarında çevik liderlik davranışlarının geliştirilmesi, çalışanların iş doyumunu artıracak uygulamaların yaygınlaştırılması ve yönetsel süreçlerde çalışan odaklı esnek karar alma mekanizmalarının güçlendirilmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the effects of healthcare employees' perceptions of agile leadership on their job satisfaction, organizational citizenship behavior, and job performance, as well as to determine the mediating role of job satisfaction in these relationships. The study also investigates whether perceptions of agile leadership differ significantly according to various demographic variables. Employing a quantitative research design, this cross-sectional study was conducted with 183 healthcare employees working in Istanbul, and data were collected through an online survey. The survey consisted of the Agile Leadership Scale, the Minnesota Satisfaction Questionnaire–Short Form, the Organizational Citizenship Behavior Scale, the Job Performance Scale, and demographic information items. Descriptive statistics, reliability analyses, correlation analyses, multiple linear regression analyses, and mediation tests were used to analyze the data. The findings indicate that participants' perceptions of agile leadership are at a moderate and relatively positive level, while their job satisfaction levels are moderate. In addition, organizational citizenship behavior and job performance levels were found to be high. A positive and significant relationship was identified between agile leadership and organizational citizenship behavior, and agile leadership was shown to significantly predict organizational citizenship behavior. Similarly, a positive and significant relationship was found between agile leadership and job performance, with agile leadership significantly predicting job performance. Results regarding the mediating effect of job satisfaction revealed that job satisfaction fully mediated the relationship between agile leadership and organizational citizenship behavior, while it partially mediated the relationship between agile leadership and job performance. Regarding demographic variables, the analysis showed that agile leadership perceptions differed significantly only based on the participants' job roles, whereas no significant differences were found for other demographic variables. Overall, the findings demonstrate that healthcare employees' perceptions of agile leadership contribute positively to key organizational outcomes and that job satisfaction plays an important mediating role in these relationships. Based on these findings, it is recommended that healthcare institutions strengthen agile leadership practices, enhance organizational strategies that support employee job satisfaction, and promote flexible, employee-centered managerial approaches in order to improve organizational functioning and performance.