A phenomenological case study on Turkish EFL pre-service teachers' and facilitators' experiences and perceptions of transnational telecollaboration projects
Yabancı dil olarak İngilizce öğretmen adayları ve yürütücülerin uluslararası çevrimiçi iş birliği projeleri hakkında deneyim ve algıları üzerine fenomenolojik bir durum çalışması
- Tez No: 904303
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEDAT AKAYOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
Bu tez, öğretmen kimlik oluşumları üzerine çok kültürlü çevrimiçi iş birliği projesinde yer alan İngilizce öğretmen adaylarının ve proje yürütücülerinin tecrübelerini ve algılarını araştırmaktadır. Çalışma, Türkiye ve Amerika Birleşik Devletleri arasında dil ve kültür dersleri kapsamında öğretmen adaylarının kimlik oluşumlarına odaklanan sekiz hafta süren bir çevrimiçi iş birliği projesine katılan 51 Türk öğretmen adayı ve 5 yürütücüyü içermektedir. Araştırma iki ana soruyu ele almıştır: Birincisi,“Çevrimiçi iş birliği projelerinin ELT öğretmen adayları üzerindeki algılanan etkileri ve entegrasyonu nedir?”ve ikincisi,“Çevrimiçi iş birliği projelerinin entegrasyonu hakkında yürütücülerin algıları nelerdir?”Çevrimiçi iş birliği projesinin ardından, her iki grup katılımcıyla da nitel veri toplamak amacıyla görüşmeler yapılmıştır. Bulgular, öğretmen adaylarının çoğunun çevrimiçi iş birliğini olumlu olarak algıladığını ve bu projelerin, mevcut literatürle uyumlu olarak, kültürlerarası iletişim yetkinliği (ICC), teknolojik yeterlilik ve dil becerilerini geliştirmeye katkı sağlayabileceğini ortaya koymuştur. Yürütücüler, başarılı bir çevrimiçi iş birliği projesi yürütmek için kritik aşamaları vurgulamış ve titiz planlama ve yönetimin önemine dikkat çekmiştir. Genel olarak, çalışma çok kültürlü çevrimiçi iş birliği projelerinin öğretmen eğitimini zenginleştirme ve gelecekteki dil eğitimi verenler için gerekli becerileri kazandırma potansiyelini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis investigates the perceptions and experiences of pre-service English as a foreign language teachers and facilitators after the integration of a transnational telecollaboration project on teacher identity formations. The study involved 51 Turkish pre-service teachers and 5 facilitators who participated in and conducted an eight-week-long telecollaboration project focusing on pre-service English teachers' identity formations in the scope of language and culture courses between Türkiye and the United States. The research addressed two primary questions:“What are the experiences and perceptions of telecollaboration projects on ELT pre-service teachers as future educators?”and“What are the facilitators' perceptions regarding the integration of telecollaboration projects?”Following the telecollaboration project, both groups of participants were interviewed to gather qualitative data. The findings revealed that most pre-service English teachers perceive telecollaboration positively, noting potential enhancements in intercultural communicative competence (ICC), technological proficiency, and linguistic skills, aligning with existing literature. Facilitators highlighted crucial stages for executing successful telecollaboration projects, emphasizing the importance of meticulous planning and management. Overall, the study underscores the potential of telecollaboration in enriching language teacher education and fostering essential professional skills in future language teachers.