Stanley markasının marka iletişimi ve marka yönetimi
Brand communication and brand management of the Stanley brand
  1. Tez No: 999541
  2. Yazar: İDİL DOĞRU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZDEN TOPRAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma küresel pazarda güçlü bir konuma sahip olan Stanley markasının marka iletişimi ve marka yönetimi stratejilerini analiz etmek amacıyla hazırlanmıştır. Araştırmanın temel amacı, Stanley'nin marka kimliği oluşturma süreci, iletişim stratejileri, rekabet ortamındaki konumu ve marka sadakati oluşturma politikalarını kapsamlı biçimde değerlendirmektir. Günümüz pazarlama anlayışında markaların yalnızca ürün kalitesiyle değil; aynı zamanda kimlik, sürdürülebilirlik, değer aktarımı ve müşteri deneyimiyle ön plana çıktığı gerçeğinden hareketle çalışma, bu unsurları bütüncül biçimde ele almaktadır. Bu tez çalışmasında nitel araştırma deseni benimsenmiş; veri toplama aracı olarak literatür taraması kullanılmış ve elde edilen veriler SWOT analizi çerçevesinde değerlendirilmiştir. Stanley markasının iletişim stratejileri, marka kimliği ve rekabet avantajı literatürdeki kuramsal temeller doğrultusunda incelenmiştir. SWOT analizinin bulgularına göre markanın güçlü yönleri arasında köklü kurumsal kimliği, ürün dayanıklılığı, güvenilirliği ve sürdürülebilir üretim yaklaşımı öne çıkmaktadır. Zayıf yönler olarak ürün çeşitliliğinin sınırlı olması ve yenilik sürecinde tutuculuk dikkat çekmiştir. Fırsatlar kapsamında artan çevre bilinci, dijital pazarlama kanallarının genişlemesi ve sürdürülebilirlik eğilimleri markanın gelişimine katkı sunarken; tehditler arasında artan pazar rekabeti, benzer ürünlerin çoğalması ve fiyat baskısı yer almaktadır. Çalışma, Stanley markasının başarısının yalnızca ürün kalitesiyle değil, deneyim temelli iletişim, teknolojik uyum ve sürdürülebilir marka değerine dayandığını ortaya koymaktadır. Markanın gelecekte rekabet üstünlüğünü koruyabilmesi için yenilikçi iletişim stratejilerini sürdürmesi, müşteri deneyimini merkeze alması ve çevresel duyarlılığını stratejik bir avantaja dönüştürmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study was designed to analyze the brand communication and brand management strategies of Stanley, a brand that has made significant progress in the global market. The primary objective of the research is to summarize Stanley's brand-building process, communication strategies, competitive position, and brand loyalty building policies. In today's marketing landscape, the study recognizes that brands are not only characterized by product quality but also by their identity, sustainability, value proposition, and customer experience. These elements are addressed holistically. The research employed a qualitative method, using a literature review as the data collection tool and a SWOT analysis as the analysis method. The Stanley brand's communication strategies, brand identity, and competitive advantage were examined based on theoretical foundations in the literature. According to the findings of the SWOT analysis, the brand's strengths include its deep-rooted corporate identity, product durability, reliability, and sustainable production approach. Weaknesses include limited product variety and conservative innovation. Opportunities include increased environmental awareness, the expansion of digital marketing channels, and sustainability trends, all contributing to the brand's development; threats include increased market competition, the proliferation of similar products, and pricing pressure. The study reveals that the Stanley brand's success is based not only on product quality but also on experience-based communication, technological adaptability, and sustainable brand equity. To maintain its competitive advantage in the future, the brand is recommended to continue its innovative communication strategies, prioritize customer experience, and leverage its environmental awareness into a strategic advantage.