Televizyonda suç söylemi ve ideoloji, hegemonya, iktidar ilişkisi
The relationship between discourse of crime on television, and ideology, hegemony and power
  1. Tez No: 99958
  2. Yazar: ZERRİN ARSLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERPİL SANCAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Radyo-Televizyon, Siyasal Bilimler, Radio and Television, Political Science
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi ve Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Televizyonda Suç Söylemi ve İdeoloji, Hegemonya, İktidar İlişkisi“ başlıklı bu yüksek lisans tezinde, televizyon (TV) haberlerinde suç söyleminin nasıl ortaya çıktığı, suç söylemi içinde ve aracılığı ile işleyen ideolojik ve hegemonik süreçler, iktidar pratikleri, mekanizmaları ve etkileri araştırılmaya çalışılmıştır. Tezin ilk bölümünde, söylem, ideoloji, hegemonya ve iktidar kavramları, araştırmanın kuramsal dayanağını oluşturacak şekilde ele alınmıştır. İkinci bölümde, araştırmanın yaklaşımı ve veri tabanının (TRT1, Show TV ve CNN Türk'ün ana haber bültenlerinin) çözümlenmesinde kullanılan yöntem, ilk bölüm ve iletişim çalışmaları ile ilişkilendirilerek açıklanmıştır. Üçüncü bölümde, TV haberlerinde suç söylemi ve ideoloji, hegemonya, iktidar ilişkisi, söylemin nesneleri, yapısı ve diğer söylem ve ideolojiler ile ilişkileri veriler üzerinden incelenmiş ve değerlendirilmiştir. Araştırmada, söylemsel alanda, adlandırma, tanımlama, farklılıkları reddetme ve dışlama, toplumsal kontrol, baskılama ve cezalandırma iktidar mekanizmaları- stratej ileri olarak belirlenmiştir. Bunlar, ”toplumsal bütünlüğe, statükoya, rejime, vb“ karşı suç ve suçlulardan gelen ”tehdit“ ve böylesi tehditleri ortadan kaldırmak, onlara karşı ”mücadele etmek“ ve mücadele tarzlarını meşrulaştırma bağlamı ile birlikte anlamlandırılır. ”Suç“ ve ”suçlular"ı, adlandırma, anlamlandırma ve onlara dair üretilen hakikatlerin, sınıfsal konumuna göre değiştiği görülmüştür. Medyada suç söylemi, yoksulların suçlulaştırılması, istisnasız bütün muhalif eylemlerin yasalarca 'suç' olarak tanımlanması ve şiddet ile birleştirilerek daha fazla suçlulaştırılması ve suçluların 'canavarlaştırılması', bunlara karşı tepkinin meşrulaştırılması, medya kurumları ve siyasi iktidarın ideolojik konumlanması ile doğrudan ilişkilidir. Suç söylemi, bir süreç içinde/aracılığı ile hakim siyasi söyleme/ideolojiye ve iktidar pratiklerine bağlanmıştır. 'Vatandaşlar' ve 'millet' olarak kabul edilen toplumsal oluşumun yegane ve meşru temsilcisi devlettir. Araştırma sonucunda, haberlere yansıyan olaylar ve haber metinlerindeki kodlanma tarzlarındaki farklılıkların, Türkiye'ye özgü ideoloji/ hegemonya/ iktidar tarzlarını gösterdiği söylenebilir.
Özet (Çeviri)
In this M.S. thesis, it is aimed to analyse how the discourse of crime emerges on TV news; the ideological, hegemonic processes, and power mechanisms and their effects working in and through this discourse of crime. In the first chapter of this thesis, the concepts of discourse, ideology, hegemony and power are considered to constitute a theoretical foundation for the research. In the second chapter, the methodology used in the approach of the research and in the analysis of the database (the prime -time news of TRT1, Show TV and CNN Türk) is illuminated in connection to the first chapter and through the references to communication theories. In the third chapter, the relationship between the discourse of crime and ideology, hegemony and power; and the objects and the structure of the discourse and its relation to other discourses and ideologies are analysed and evaluated through the data. In the research, within the space of discourse, definition, description, negation and rejection of differences; and social control, oppression and punishment are determined as the power mechanisms and strategies. All of these mechanisms and strategies are justified as struggles against the threats and crimes towards social cohesion, status quo, and regime and described with the context of legitimation of struggles ways. It is realised that the definition of“crime”and“criminal”, and the truths produced about them can change according to the social class that they belong. The discourse of crime in the media, the criminalisation of the poor, the definition of all acts of opposition as crime by the law and the criminalisation jointed with violence, and dehumanisation of criminals, and the legitimation of reactions towards crimes and criminals are closely related to the ideological positioning of media institutions and political power. The discourse of crime is in a close connection to the dominant, hegemonic discourse and ideology and to the practices of the political power. The state is the only legitimate representative of the“citizens”and the“nation”. As a consequence of the research, it can be said that the differences in the codification patterns of events and cases on TV news reflect the power patterns of ideology and hegemony peculiar to Turkey.