İletişim fakültesi öğrencilerinin yapay zekâ deneyimleri ve müfredata yönelik görüşleri: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi örneği
Communication faculty students' experiences with artificial intelligence and their views on the curriculum: The case of Hatay Mustafa Kemal University
  1. Tez No: 999618
  2. Yazar: MURAT ÇAM
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖMER FARUK ÖZCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, iletişim fakültesi öğrencilerinin yapay zekâ araçlarına yaklaşımını incelemeyi amaçlamakta olup, iletişim müfredatına bu alanda yapılacak bir güncelleme önerisini tartışmaktadır. Araştırma, nitel veri toplama yöntemi olan odak grup görüşmesi yöntemiyle yürütülecek olup, öğrencilerin yapay zekâ araçlarına dair tutum, bilgi ve beklentileri derinlemesine analiz edilecektir. Çalışma, dört ana bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde, kitle iletişiminin 100 yıl içinde yaşadığı dönüşüm ele alınacaktır. Endüstri devriminden itibaren medya araçlarının toplumsal yapıyı nasıl şekillendirdiği, kitle iletişimi araçlarının evrimi ve bu süreçteki teknolojik gelişmeler detaylandırılacaktır. Bu dönüşüm, özellikle radyo, televizyon, internet ve sosyal medya gibi araçların toplumsal etkileşimdeki rolü üzerinde durularak, iletişimin kitlesel etkilerinden bireysel etkileşim biçimlerine nasıl dönüştüğü irdelenecektir. İkinci bölümde ise, yapay zekânın iletişim alanında nasıl kullanıldığına dair bir inceleme yapılacaktır. Yapay zekânın medya üretiminden içerik analizi, kişiselleştirilmiş reklamcılık, sosyal medya yönetimi ve haber dağıtımına kadar geniş bir yelpazede kullanımı ele alınacak, bu teknolojilerin iletişim stratejilerine nasıl entegre olduğu tartışılacaktır. Ayrıca, öğrencilerin yapay zekâya dair sahip oldukları bilgi düzeyleri ve bu teknolojilerin iletişim alanındaki potansiyel kullanımına yönelik beklentileri de sorgulanması hedeflenmektedir. Bu bağlamda, iletişim fakültelerinde yapay zekâya yönelik önerilerde bulunulacak, müfredatın bu teknolojilere uyum sağlayacak şekilde güncellenmesi gerektiği bu çalışmanın çıktıları arasında olacaktır. Sonuç olarak, yapay zekânın iletişim pratiklerine entegrasyonu, geleceğin iletişim uzmanlarının bu araçları daha etkin kullanabilmesi için önem arz etmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the approach of communication faculty students to artificial intelligence tools and discusses a proposal for an update to the communication curriculum in this field. The research will be conducted by focus group interview method, which is a qualitative data collection method, and students' attitudes, knowledge and expectations regarding artificial intelligence tools will be analyzed in depth. The study consists of four main parts. In the first part, the transformation that mass communication has experienced in 100 years will be discussed. How media tools have shaped the social structure since the industrial revolution, the evolution of mass communication tools and the technological developments in this process will be detailed. This transformation will be examined, especially by focusing on the role of tools such as radio, television, internet and social media in social interaction, and how communication transforms from mass effects to individual forms of interaction. In the second part, an examination will be made on how artificial intelligence is used in the field of communication. The use of artificial intelligence in a wide range of areas, from media production to content analysis, personalized advertising, social media management and news distribution, will be discussed, and how these technologies are integrated into communication strategies will be discussed. In addition, it is aimed to question students' level of knowledge about artificial intelligence and their expectations regarding the potential use of these technologies in the field of communication. In this context, suggestions will be made for artificial intelligence in communication faculties, and the need to update the curriculum to adapt to these technologies will be among the outputs of this study. As a result, the integration of artificial intelligence into communication practices is important for future communication experts to use these tools more effectively.