Okul yöneticilerinin liderlik stilleri ile öğretmenlerin psikolojik sağlamlığı arasındaki ilişki
The relationship between school administrators' leadership styles and teachers' psychological resilience
- Tez No: 999619
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞENYURT YENİPINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aksaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, Aksaray ilindeki özel okullarda görev yapan okul yöneticilerinin liderlik stilleri ile öğretmenlerin psikolojik sağlamlık düzeyleri arasındaki ilişkiyi incelemektir. Nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel tarama modeliyle yürütülen çalışmanın evrenini 2024-2025 eğitim-öğretim yılında Aksaray ilindeki özel okullarda görev yapan 516 öğretmen, örneklemini ise uygun örnekleme yöntemiyle seçilen 208 öğretmen oluşturmaktadır. Veriler“Okul Müdürleri Liderlik Stilleri Ölçeği”ve“Kısa Psikolojik Sağlamlık Ölçeği”kullanılarak toplanmıştır. Verilerin analizinde betimsel istatistikler, Bağımsız Örneklem t-Testi, Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA) ve Pearson Korelasyon analizi kullanılmıştır. Bulgulara göre öğretmenler, okul yöneticilerini en yüksek düzeyde dönüşümcü, en düşük düzeyde ise serbest bırakıcı lider olarak algılamaktadır. Öğretmenlerin genel psikolojik sağlamlık düzeyleri yüksek bulunmuştur. Demografik değişkenler incelendiğinde, liderlik algılarının cinsiyet, yaş ve maaş düzeyine göre, psikolojik sağlamlık düzeylerinin ise yalnızca mesleki kıdem değişkenine göre istatistiksel olarak anlamlı farklılık gösterdiği tespit edilmiştir. Araştırmanın temel problemi bağlamında, okul yöneticilerinin liderlik stilleri ile öğretmenlerin psikolojik sağlamlıkları arasında anlamlı bir ilişki saptanmamıştır. Sonuç olarak, özel okul öğretmenlerinin psikolojik sağlamlıklarının yöneticinin liderlik stilinden bağımsız olduğu, bu yapının dışsal yönetsel faktörlerden ziyade mesleki tecrübe ve içsel dinamiklerle şekillendiği değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to examine the relationship between the leadership styles of school administrators and the psychological resilience levels of teachers working in private schools in Aksaray province. The population of the study, which was conducted using the correlational survey model among quantitative research methods, consists of 516 teachers working in private schools in Aksaray province during the 2024-2025 academic year, and the sample comprises 208 teachers selected by the convenience sampling method. Data were collected using the“School Principals' Leadership Styles Scale”and the“Brief Resilience Scale”. Descriptive statistics, Independent Samples t-Test, One-Way Analysis of Variance (ANOVA), and Pearson Correlation analysis were used in the data analysis. According to the findings, teachers perceive school administrators as transformational leaders at the highest level, and as laissez-faire leaders at the lowest level. The general psychological resilience levels of the teachers were found to be high. When demographic variables were examined, it was determined that leadership perceptions showed statistically significant differences according to gender, age, and salary levels, whereas psychological resilience levels showed a statistically significant difference only according to the professional seniority variable. In the context of the main problem of the research, no significant relationship was found between the leadership styles of school administrators and the psychological resilience of teachers. Consequently, it is evaluated that the psychological resilience of private school teachers is independent of the administrator's leadership style, and this structure is shaped by professional experience and internal dynamics rather than external managerial factors.