Türk müziği saz eserlerinin piyano öğretiminde kullanımına yönelik bir model önerisi ve uzman görüşleri çerçevesinde değerlendirilmesi(Peşrev örneği)
A proposed model for the use of Turkish music instrumental pieces in piano teaching and its evaluation within the framework of expert opinions (Example of a peşrev)
  1. Tez No: 999623
  2. Yazar: GÜLLÜ SÜLEYMAN TÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYTEKİN ALBUZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmada, Türk müziği peşrevlerinin piyano çalışmalarına uyarlanmasına yönelik örnek bir yöntem geliştirilmiş ve bu yöntem aracılığıyla Türk müziği temelli piyano repertuvarına katkı sağlanması amaçlanmıştır. Araştırmada veriler iki kaynaktan elde edilmiştir. Birinci veri kaynağını, peşrevlerin piyano öğretiminde kullanılmasına ilişkin görüşlerine başvurulan dört (4) öğretim elemanı oluştururken; ikinci veri kaynağını, Refik Fersan'a ait Hicaz Peşrev solo eserinin araştırmacı tarafından gerçekleştirilen piyano uyarlaması oluşturmaktadır. Araştırmanın ilk aşamasında, peşrevlerin piyano öğretiminde kullanımına yönelik öğretim elemanlarıyla görüşmeler yapılmış ve elde edilen veriler içerik analizi yöntemiyle çözümlenmiştir. Bu aşamada elde edilen uzman görüşleri doğrultusunda çalışma kapsamında ele alınacak solo eser belirlenmiştir. Ardından seçilen eser, MuseScore 3 nota yazım programı kullanılarak geliştirilen çalışma yöntemi çerçevesinde piyanoya uyarlanmıştır. Uyarlama sürecinde eserin form ve armonik yapısı, içerik analizi yöntemiyle ayrıntılı biçimde incelenmiştir. Araştırmanın son aşamasında, gerçekleştirilen piyano uyarlamasının değerlendirilmesi amacıyla Likert tipi anket aracı kullanılarak uzmanların görüşleri yeniden alınmıştır. Elde edilen bulgular doğrultusunda, yapılan uyarlamada eserin form yapısına bağlı kalındığı, armonik yapıların ve teknik özelliklerin korunduğu, kullanılan parmak numaraları ve müzikal ifadelerin uygun olduğu ve uyarlamanın piyanistik açıdan elverişli olduğu yönünde sonuçlara ulaşılmıştır. Araştırma sonuçları doğrultusunda, peşrevlerin piyano öğretiminde kullanılmasının bireyin müzikal gelişimine katkı sağladığı ve bu eserlerin piyano eğitimi repertuvarında yer almasının uygun olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, an exemplary method was developed for adapting Turkish music peşrev forms to piano practice, resulting in a contribution to the Turkish music–based piano repertoire. The data of the research were obtained from two sources. The first data source consisted of the opinions of four (4) faculty members regarding the use of peşrevs in piano education, while the second data source comprised the piano adaptation of Refik Fersan's Hicaz Peşrev, prepared by the researcher. In the initial stage of the research, interviews were conducted with the faculty members concerning the use of peşrevs in piano teaching, and the obtained data were analysed using the content analysis method. Based on the expert opinions gathered at this stage, the solo work to be included in the study was determined. Subsequently, the selected work was adapted for piano using a method developed by the researcher and prepared with the MuseScore 3 notation software. The formal and harmonic structures of the selected work were examined in detail through content analysis during the adaptation process. In the final stage of the research, experts re-evaluated the piano adaptation using a Likert-type questionnaire. According to the findings obtained from expert evaluations, it was concluded that the formal structure of the work was preserved, and harmonic and technical features were maintained. Fingerings and musical expressions were also appropriate, making the adaptation pianistically feasible. As a result of the study, it was concluded that the use of peşrevs in piano education contributes positively to students' musical development, and that these works can be effectively included in the piano education repertoire.