Zorunlu göç sürecinde ataerkil aile yapılarında kadınların toplumsal cinsiyet rollerinin incelenmesi: Yunanistan Atina örneği
An examination of women's social gender roles in patriarchal family structures during forced migration: The case of Athens, Greece
- Tez No: 999627
- Danışmanlar: PROF. DR. EBULFEZ SÜLEYMANLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Aile Danışmanlığı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Aile Danışmanlığı Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma, Yunanistan'a zorunlu göç sebepli yerleşmiş evli kadınların göç sonrasında aile içi ilişkilerinde ve toplumsal cinsiyet rollerinde meydana gelen dönüşümleri incelemiştir. Çalışmada, katılımcıların ataerkil aile yapısının baskın olduğu toplumsal bağlamlardan (Türkiye'nin güneydoğusu, Irak ve Suriye) göç etmiş olmaları örneklem seçiminde temel bir ölçüt olarak belirlenmiştir. Araştırma, nitel araştırma deseni çerçevesinde yürütülmüş; yarı yapılandırılmış görüşme soruları kullanılarak yedi mülteci kadınla yüz yüze derinlemesine görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Elde edilen veriler tematik analiz yöntemiyle çözümlenmiştir. Analiz sonucunda“ekonomik roller”,“ev ve çocuk bakım sorumlulukları”,“sosyal hayata katılım”,“eşitlik müzakereleri”ve“geleneksel rollere direniş”olmak üzere beş temel tema ortaya çıkmıştır. Bulgular, göç deneyiminin kadınların toplumsal cinsiyet temelli eşitsizliklerini otomatik ve doğrusal biçimde dönüştürmediğini göstermiştir. Bununla birlikte kadınların, aile içi ilişkiler, bakım sorumlulukları ve çalışma yaşamı üzerinden ataerkil yapılarla çeşitli düzeylerde müzakere ve direniş stratejileri geliştirdikleri saptanmıştır. Araştırma sonuçları, bu stratejiler aracılığıyla katılımcıların sınırlı fakat anlamlı özerklik alanları yaratabildiklerini ortaya koymuştur. Bu bağlamda çalışma, zorunlu göçün kadınlar için ne tamamen özgürleştirici ne de bütünüyle sınırlayıcı bir süreç olduğunu; dönüşüm ve sürekliliğin bir arada deneyimlendiği çok boyutlu bir dinamik sunduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
This research examines the transformations in family relationships and gender roles experienced by married women who settled in Greece due to forced immigration. The primary criterion for sample selection was that participants migrated from social contexts where patriarchal family structures are dominant (southeastern Turkey, Iraq, and Syria). The research was conducted within a qualitative research design; in-depth face-to-face interviews were conducted with seven women using semi-structured interview questions. The data were analyzed using thematic analysis. The analysis revealed five main themes:“economic roles,”“household and childcare responsibilities,”“participation in social life,”“equality negotiations,”and“resistance to traditional roles.”The findings showed that the migration experience did not automatically and linearly transform women's gender-based inequalities. However, it was determined that women developed various levels of negotiation, resistance and strategies against patriarchal structures through family relationships, care responsibilities, and working life. The research results revealed that women were able to create limited but significant areas of autonomy through these strategies. In this context, the study has shown that migration is neither a completely liberating nor a completely restrictive process for women; it presents a multidimensional dynamic in which transformation and continuity are experienced together.