Yang Bojun'ün 'Konfüçyüs Konuşmalar' adlı eserinin dil içi çeviri bağlamında incelenmesi
An examination of Yang Bojun's 'translation and commentary on the Analects of Confucius' in the context of intralingual translation
- Tez No: 999626
- Danışmanlar: PROF. DR. GİRAY FİDAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Mütercim-Tercümanlık, Translation and Interpretation
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mütercim Tercümanlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çeviri ve Kültürel Çalışmalar Bilim Dalı
Özet
Araştırma, Zethsen (2009) tarafından Jacobson'un teorisi temel alınarak geliştirilen dil içi çeviri teorisine dayanmaktadır. Bu teori dört temel unsuru içerir ve dil içi çevirinin araştırma kapsamını daha da derinleştirir. tez, içerik çevirisinin teorisini ve uygulamasını keşfetmek için Yang Bojun'ün(YBJ) 'Konfüçyüs Konuşmalar' (1958) adlı eserini örnek olarak almaktadır. Metinsel çevirinin tipik bir örneği olarak YBJ'nin 'Konfüçyüs'ün Konuşmaları Eseri Çeviri ve Açıklamalar' adlı eseri klasik Çinceden modern Çinceye dönüşümü gerçekleştirmiştir. Çeviri pratiği Zethsen'in teorisinden daha eskiydi ama onunla oldukça tutarlıydı. Araştırma, YBJ'nin, eski Çince ve modern Çince hakkındaki derin bilgisine dayanarak, doğal olarak çevirisinde temel metin çeviri yöntemini kullandığına işaret ediyor: Çince karakterleri basitleştirerek ve ezoterik ifadeleri dönüştürerek, Konuşmalar'ndaki 'yönetim, insaniyet, orta yol, aile saygısı, eğitim felsefesi' gibi temel fikirleri modern okuyucuların anlayabileceği bir dile dönüştürdü. Bu süreçte sadece içeriğin tamlığına ve doğruluğuna dikkat edilmez, aynı zamanda okuyucunun kabulü ve kültürel zaman ve uzam arka planına uyumu da dikkate alınır. Ayrıca çalışma, diller arası karşılaştırmalı bakış açısını daha da genişletmek için sinolog Giray Fidan'ın Türkçe çevirisine de atıfta bulunuyor. Tez 'Konfüçyüs Konuşmalar'nın orijinal klasik Çince metni ile modern Çince çevirisini karşılaştırarak ve Türkçe çevirisini analiz ederek Zethsen'in dil içi çeviri teorisinin pratikteki uygulamasını doğrulamaktadır. Sonuç olarak, YBJ'nin çeviri yönteminin dil içi çeviri teorisinin gerekliliklerine tamamen uyduğunu, doğru içerik birliğini, okuyucunun kabul edilebilirliğini ve kesin kültürel ifadeyi sağladığını ve klasik metinlerin modern dağıtımı için bir model sağladığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The research is based on intralingual translation theory developed by Zethsen (2009) based on Jacobson's theory. This theory includes four basic elements and further deepens the research scope of intralingual translation. This thesis takes Yang Bojun's (YBJ) 'Translation and Commentary on the Analects of Confucius' (1958) as an example to explore the theory and practice of content translation. As a typical example of textual translation, YBJ's 'Translation and Commentary on the Analects of Confucius' carried out the transformation from ancient Chinese to modern Chinese. The practice of translation was older than Zethsen's theory but was quite consistent with it. The research indicates that YBJ, based on his deep knowledge of ancient Chinese and modern Chinese, Systematically employed the basic method of text translation in his translation: by simplifying Chinese characters and transforming esoteric expressions, he transformed the basic ideas of Confucius' Discourses, such as 'Political management, Humanity, Ritual, Reverence for Parents, and Philosophy of Education' into a language that modern readers can understand. In this process, attention is paid not only to the completeness and accuracy of the content, but also to the reader's acceptance and adaptation to the cultural background of time and place. In addition, the study also refers to the Turkish translation of sinologist Giray Fidan to further expand the cross-linguistic comparative perspective. This thesis verifies the practical application of Zethsen's theory of intralingual translation by comparing the original classical Chinese text of 'the Analects of Confucius' with its modern Chinese translation and analyzing the Turkish translation. The Findings demonstrate that YBJ's translation method fully complies with the requirements of intralingual translation theory, ensures correct unity of content, reader acceptability and precise cultural expression, and offers a model for the modern distribution of classical texts.