Tıbbi sülük Hirudo verbana'da kan parazitlerinin varlığı
Presence of blood parasites in medicinal leech Hirudo verbana
- Tez No: 999722
- Danışmanlar: PROF. DR. CEM VURUŞANER, PROF. DR. NAİM SAĞLAM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Parazitoloji, Veteriner Hekimliği, Parasitology, Veterinary Medicine
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Veterinerlik Parazitolojisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Veterinerlik Parazitolojisi Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, tıbbî amaçla kullanılan kan emici ektoparazitlerden Hirudo verbana türü sülüklerde, kan paraziti etkenlerinden Anaplasma/Ehrlichia spp., Babesia/Theileria spp. ve Trypanosoma spp. varlığının moleküler yöntemlerle araştırılması amaçlanmıştır. Bu kapsamda H. verbana örnekleri 2022–2023 yılları arasında Samsun ve Sinop illerindeki doğal sulak alanlardan toplanmıştır. Tür tayinleri stereomikroskop altında ilgili literatürler (Sağlam, 2004; Govedich ve diğ., 2019) temel alınarak yapılmıştır. 2-fenoksietanol ile ötenazi edilen sülüklerin sindirim kanalı içeriklerinden hazırlanan %5 giemsa boyalı preparatlarla mikroskobik incelemeler gerçekleştirilmiştir. Her bir sülük örneğinden genomik DNA izolasyonu yapılarak Anaplasma/Ehrlichia spp. için 16S rRNA ve Babesia/Theileria spp. için 18S rRNA bölgelerini hedefleyen primerlerle konvansiyonel PCR, Trypanosoma spp. için ise 18S rRNA bölgelerini hedefleyen primerlerle nested PCR çalışılmıştır. Moleküler analizler sonucunda Babesia/Theileria spp. ile Trypanosoma spp.'ye ait DNA varlığı saptanmazken Anaplasma/Ehrlichia spp. için hedeflenen 16S rRNA gen bölgesinde 7 adet (%2,8) H. verbana örneğinden amplifikasyon elde edilmiştir. Agaroz jel elektroforezinde pozitif bant veren bu örnekler çift yönlü sanger dizileme için ticari bir laboratuvara gönderilmiştir. Sanger dizileme sonucunda elde edilen diziler BLAST analizleri ile tanımlanmış ve %97–99 oranlarında benzerlik gösteren yakın homologlarla ilişkilendirilmiştir. Ancak sekans ve filogenetik analizler sonucunda bu dizilerin Anaplasma/Ehrlichia spp. ile örtüşmediği, Brucella/Ochrobactrum dalı içerisinde konumlandığı belirlenmiştir. Tanımlanan izolatlar GenBank'a kaydedilmiş ve bu diziler kullanılarak bootstrap değerleri ile desteklenen filogenetik ağaçlar oluşturulmuştur. İzolatların iki ayrı dala ayrıldığı, bir grubun Brucella/Ochrobactrum dalı içinde B. lupini, B. anthropi ile diğer grubun ise B. pseudogrignonensis ile en yüksek benzerlik gösterdiği belirlenmiştir. Dizilerin bilinen türlerle tam uyum göstermemesi, izolatların yakın akraba varyantlar veya çevresel kökenli mikrobiyota üyeleri olabileceğini düşündürmektedir. Bu bulgular, tıbbi sülüklerin mikrobiyotasının daha kapsamlı şekilde araştırılmasının ve potansiyel patojen taşıyıcılığına yönelik ileri moleküler çalışmaların gerekliliğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to investigate the presence of blood-borne parasitic agents, Anaplasma/Ehrlichia spp., Babesia/Theileria spp., and Trypanosoma spp., in the medicinally used blood-sucking ectoparasite Hirudo verbana by molecular methods. Within this scope, H. verbana specimens were collected from natural wetlands in the provinces of Samsun and Sinop between 2022 and 2023. Species identification was performed under a stereomicroscope based on relevant literature (Sağlam, 2004; Govedich et al., 2019). Leeches were euthanized using 2-phenoxyethanol, and microscopic examinations were carried out on 5% Giemsa-stained smears prepared from the contents of the digestive tract. Genomic DNA was isolated from each leech specimen, and conventional PCR was performed using primers targeting the 16S rRNA gene region for Anaplasma/Ehrlichia spp. and the 18S rRNA gene region for Babesia/Theileria spp., while nested PCR targeting the 18S rRNA gene region was employed for Trypanosoma spp. As a result of the molecular analyses, no DNA belonging to Babesia/Theileria spp. or Trypanosoma spp. was detected, whereas amplification was obtained from 7 (2.8%) H. verbana specimens for the targeted 16S rRNA gene region of Anaplasma/Ehrlichia spp. The samples showing positive bands on agarose gel electrophoresis were sent to a commercial laboratory for forward and reverse Sanger sequencing. The sequences obtained from Sanger sequencing were identified by BLAST analysis and were associated with closely related homologs showing 97–99% similarity. However, sequence and phylogenetic analyses revealed that these sequences did not overlap with Anaplasma/Ehrlichia spp., but were positioned within the Brucella/Ochrobactrum clade. The identified isolates were submitted in GenBank, and phylogenetic trees supported by bootstrap values were constructed using these sequences. The isolates were divided into two distinct branches, with one group showing the highest similarity to B. lupini and B. anthropi within the Brucella/Ochrobactrum clade, while the other group showed the highest similarity to B. pseudogrignonensis. The lack of complete concordance between the sequences and known species suggests that the isolates may represent closely related variants or members of the environmental microbiota. These findings highlight the need for more comprehensive investigations of the microbiota of medicinal leeches and for further molecular studies addressing their potential role as carriers of pathogenic microorganisms.