Nikel stresine maruz kalan biber fidelerinde 2-hidroksimelatonin (2-ohm) uygulamalarının glioksalaz mekanizması üzerine etkileri
Effects of 2-hydroxymelatonin (2-ohm) applications on glyoxalase mechanism in pepper seedlings exposed to nickel stress
  1. Tez No: 999732
  2. Yazar: RABİA HAVAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET KORKMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Bilim Dalı
Özet
Melatonin (N-asetil-5-metoksi-triptamin), biyotik ve abiyotik stres toleransını artıran, büyüme düzenleyici ve antioksidan özelliklere sahip bir fitohormon olarak bilinmektedir. Bu bağlamda melatonin metabolizmasının bir ürünü olan 2-hidroksimelatonin (2-Ohm), abiyotik stres koşullarında bitki savunma sistemlerini güçlendiren ve metabolik düzenlemelerde kritik işlevler üstlenen bir molekül olarak dikkat çekmektedir. Literatürde yer alan sınırlı sayıda çalışma 2-Ohm'in yalnızca melatoninin bir metaboliti değil, aynı zamanda bağımsız bir stres düzenleyici molekül olarak da işlev görebileceğini düşündürmektedir. O nedenle bu çalışmada Ni stresi altındaki biber fidelerine dışarıdan yapılan 2-Ohm uygulamalarının bitki büyümesi, morfolojik özellikler, antioksidan savunma sistemi, glutatyon ve glioksalaz mekanizmaları üzerindeki etkileri ayrıntılı olarak incelenmiştir. Denemede dört gerçek yapraklı biber fideleri 3 hafta süreyle 150 ppm Ni stresine maruz bırakılmış ve stres öncesi ile stresin ortasında 0, 25, 50 ve 100 µM konsantrasyonlarda 2-Ohm uygulanmıştır. Elde edilen sonuçlara göre 50 ve 100 µM 2-Ohm uygulamaları fide büyümesini iyileştirmiş, oksidatif hasarı hafifletmiş ve antioksidan enzim aktivitelerini teşvik etmiştir. Ayrıca köklerde Ni birikimi belirgin şekilde azalmış, böylece ağır metal toksisitesine karşı koruyucu bir etki sağlanmıştır. Yüksek konsantrasyonlarda yapılan 2-Ohm uygulamaları glioksalaz sisteminde görev alan enzim aktivitelerinde belirgin artışlara yol açmış dolayısıyla metilglioksalaz (MG) detoksifikasyonunu hızlandırarak Ni toksisitesini önemli ölçüde hafifletmiştir. Glutatyon metabolizmasıyla uyumlu şekilde çalışan bu sistem sayesinde 2-Ohm'in glutatyon döngüsünü destekleyerek sinerjik bir koruma mekanizması oluşturduğu ortaya konulmuştur. Bulgular, 2-Ohm'in yalnızca bir melatonin metaboliti olmadığını, Ni stresi gibi ağır metal kaynaklı abiyotik streslerde glioksalaz sistemini doğrudan teşvik ederek MG detoksifikasyonunu artıran ve oksidatif stresi hafifleten bağımsız bir düzenleyici molekül olduğunu ortaya koymaktadır. Sonuç olarak bu araştırma bulguları, biber gibi kültür bitkilerinde Ni toksisitesine karşı toleransı iyileştirmede 2-Ohm'in kullanılabileceğini ilk kez ortaya koymuştur. Fakat daha güvenilir sonuçların elde edilmesi ancak arazi koşullarında melatoninle birlikte karşılaştırmalı olarak daha ayrıntılı araştırmalar sonucu mümkün olacaktır.
Özet (Çeviri)
Melatonin (N-acetyl-5-methoxytryptamine) is a well-known phytohormone with growth-regulating and antioxidant properties that enhance tolerance to both biotic and abiotic stresses. In this context, 2-hydroxymelatonin (2-Ohm), a major metabolite of melatonin metabolism, has gained attention as a critical molecule that boosts plant defense systems and undertakes metabolic regulations under abiotic stress. Emerging literature suggests that 2-Ohm functions not only as a metabolite but as an independent stress-regulatory molecule. Therefore, this study investigated the effects of exogenous 2-Ohm applications on plant growth, morphological characteristics, the antioxidant defense system, and glutathione and glyoxalase mechanisms in pepper seedlings exposed to nickel (Ni) stress. In the experiment, pepper seedlings at four-leaf stage were exposed to 150 ppm Ni stress for three weeks, and 2-Ohm was applied at concentrations of 0, 25, 50, and 100 µM both prior to and in the midst of the stress period. The results demonstrated that 50 and 100 µM 2-Ohm treatments significantly improved seedling growth, alleviated oxidative damage, and stimulated antioxidant enzyme activities. Furthermore, Ni accumulation in the roots was markedly reduced, providing a protective effect against heavy metal toxicity. Higher concentrations of 2-Ohm led to significant increases in the activities of enzymes involved in the glyoxalase system, thereby accelerating methylglyoxal (MG) detoxification and substantially alleviating Ni toxicity. It was revealed that this system, acting in coordination with glutathione metabolism, creates a synergistic protection mechanism by supporting the glutathione cycle. These findings indicate that 2-Ohm is an independent regulatory molecule that directly promotes the glyoxalase system, enhances MG detoxification, and mitigates oxidative stress under heavy metal-induced abiotic stresses such as Ni toxicity. In conclusion, this research is the first to demonstrate that 2-Ohm can be utilized to improve tolerance against Ni toxicity in crop plants like pepper. However, more reliable conclusions could only be drawn through more detailed comparative studies with melatonin conducted under field conditions.