Erişkin başlangıçlı Still hastalarının değerlendirilmesi
Evaluation of adult-onset Still's disease
  1. Tez No: 999746
  2. Yazar: İNAL ALBEK GÜZEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CENGİZ KORKMAZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
Özet
Erişkin Başlangıçlı Still Hastalığı (EBSH), karakteristik yüksek ateş, eklem ağrısı ve döküntü ile seyreden nadir bir otoinflamatuvar hastalıktır. Yamaguchi kriterlerine göre 1998-2023 yılları arasında hastanemizde tanı konup takip edilen hastaların klinik ve laboratuvar özelliklerini gözden geçirerek; klinik seyirlerini, komplikasyon sıklığını ve tedavilerini retrospektif olarak değerlendirmeyi amaçladık. Takip edilen 91 hastanın 71 tanesi kadın, 20 tanesi erkek olup yaş ortalaması 52,39 yıl, tanı yaşı ortalaması 39,71 yıl, tanıda gecikme süresi 12,74 ay olarak saptandı. Hastaların %95,6'sında ateş, %80,2'sinde döküntü, %48,4'ünde boğaz ağrısı, %42,9'unda miyalji, %84,6'sında eklem ağrısı, %39,6'sında lenfadenopati, %26,4'ünde hepatomegali ve %13,2'sinde splenomegali görülmüştür. Hastaların %56'sı monofazik, %36,3'ü polifazik ve %7,7'si kronik artiküler seyir şekli göstermiştir. Hastaların seyir şekilleri ile hastaların yaş ortalamaları, tanı konulduğundaki yaş ortalamaları ve tanıda gecikme süreleri arasında yapılan incelemede anlamlı bir ilişki saptanmamıştır. Hastaların seyir şekilleri ile klinik bulguları incelendiğinde anlamlı bir ilişki saptanmamıştır. Hastaların seyir şekilleri ile tanı anındaki laboratuvar bulguları arasında anlamlı bir ilişki saptanmamış olup, seyir şekilleri ile son vizit esnasındaki laboratuvar değerleri arasında hemoglobin, eritrosit sedimentasyon hızı (ESH) ve C-reaktif protein (CRP) değerlerinde anlamlı bir ilişki saptanmıştır. Hastaların aldıkları birinci ve ikinci basamak tedaviler ile seyir şekilleri arasında ilişki incelendiğinde birinci basamak steroid olmayan yangı giderici ilaç (SOYGİ), ikinci basamak steroid, ikinci basamak metotreksat, ikinci basamak leflunomid, ikinci basamak anakinra ve birinci basamak anti-tümör nekroz faktörü (anti-TNF) tedavileri ile seyir şekilleri arasında anlamlı bir ilişki saptanmıştır. Tüm gelişen komplikasyonlar ile hastalığın seyir şekli arasındaki ilişki incelendiğinde anlamlı bir ilişki bulunamamıştır
Özet (Çeviri)
Adult-onset Still's disease (AOSD) is a rare autoinflammatory disorder characterized by high spiking fever, arthralgia, and rash. In this study, we aimed to retrospectively evaluate the clinical and laboratory characteristics, disease courses, complication frequency, and treatment modalities of patients diagnosed and followed at our institution between 1998 and 2023 according to the Yamaguchi criteria. Of the 91 patients followed, 71 were female and 20 were male. The mean age was 52.39 years, the mean age at diagnosis was 39.71 years, and the mean diagnostic delay was 12.74 months. Fever was observed in 95.6% of patients, rash in 80.2%, sore throat in 48.4%, myalgia in 42.9%, arthralgia in 84.6%, lymphadenopathy in 39.6%, hepatomegaly in 26.4%, and splenomegaly in 13.2%. Regarding disease course, 56% of patients exhibited a monophasic course, 36.3% a polyphasic course, and 7.7% a chronic articular course. No significant association was found between disease course and patients' mean age, age at diagnosis, or diagnostic delay. Similarly, no significant relationship was identified between disease course and clinical manifestations. While no significant association was observed between disease course and laboratory findings at diagnosis, significant associations were identified between disease course and hemoglobin levels, erythrocyte sedimentation rate (ESR), and C-reactive protein (CRP) levels at the last follow-up visit. When the relationship between disease course and first- and second-line treatments was evaluated, significant associations were found between disease course and first-line non-steroidal anti-inflammatory drugs (NSAIDs), second-line corticosteroids, second-line methotrexate, second-line leflunomide, second-line anakinra, and firstline anti–tumor necrosis factor (anti-TNF) therapies. No significant association was found between disease course and the overall occurrence of complications.