Basketbol oynayan çocuk ve adölesanlarda dijital yöntemlerle yapılan kişisel ağız koruyucuların spor performansı üzerindeki etkisinin araştırılması ve ağız koruyucu kullanımı konusundaki görüşlerinin değerlendirilmesi
Investigation of the effect of digitally made custom mouthguards on sports performance in children and adolescents playing basketball and evaluation of their opinions regarding mouthguard use
  1. Tez No: 999747
  2. Yazar: EBRU KURT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN KARAYILMAZ
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Diş Hekimliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Diş Hekimliği Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, basketbol oynayan çocuk ve adölesan sporcularda dijital yöntemlerle üretilen kişiye özel ağız-diş koruyucularının (ADK) spor performansı üzerindeki etkilerini araştırmak ve katılımcıların ADK kullanımı konusundaki görüşlerini değerlendirmektir. Yöntem: Çalışmaya yaşları 86-196 (ort.:127,08±24,27) ay arasında değişen 72 gönüllü amatör ve yarı profesyonel basketbol sporcusu dahil edilmiştir. Katılımcılar çocuk, 86-119 ay, (ort.: 106,21 ± 9,66; ay n=33), ve adölesan 120-196 ay (ort.: 144,74 ± 18,01; n=39) olmak üzere iki gruba ayrılmıştır. Her katılımcı için dijital ağız içi tarayıcı ile ölçü alınarak 3D model üzerinde basınçlı vakum yöntemiyle 4 mm kalınlığında EVA materyalinden kişiye özel ADK üretilmiştir. Spor performansı,“Yo-Yo Intermittent Recovery Test Level 1 (Yo-Yo IR1)”ile ADK'li ve ADK'siz koşullarda değerlendirilmiştir. ADK'ye ilişkin kullanıcı algısı; nefes alma, konuşmaya alışma, konfor, performansa etkisi ve genel memnuniyet boyutlarını içeren 4'lü Likert ölçeğiyle (1=Kesinlikle katılmıyorum, 4=Kesinlikle katılıyorum) ölçülmüştür. Bulgular: Tüm örneklemde performans farkı istatiksel olarak anlamlı bulunmamıştır (p=0,358). Yo-Yo IR1 test sonuçlarına göre, ADK kullanımının Çocuk Grubunda (p=0,103) ve Adölesan Grubunda (p=0,970) performansı istatistiksel olarak anlamlı düzeyde etkilemediği saptanmıştır. Anket değerlendirmesinde her iki grupta da genel memnuniyet yüksek bulunmuştur (Çocuk: %63,6, Adölesan: %64,1). Nefes alma kolaylığı açısından olumlu yanıt oranları Çocuk Grubunda %48,5, Adölesan Grubunda %53,8 olarak tespit edilmiştir. Performansa yönelik pozitif algıda Adölesan Grup (%58,9), Çocuk Grubuna (%36,4) göre daha olumlu görüş bildirmiştir. Sonuç: Dijital iş akışıyla üretilen kişiye özel ADK'ler, çocuk ve adölesan basketbol sporcularının performansını olumsuz etkilememektedir. Yüksek memnuniyet oranları ve kabul edilebilir konfor düzeyi ile bu koruyucular, genç sporcuların dental yaralanmalardan korunması için güvenle önerilmektedir. Bulgular, ADK kullanımının performansı düşüreceği endişesinin temelsiz olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study was to investigate the effects of digitally fabricated custom-made mouthguards on sports performance in child and adolescent basketball players, and to evaluate the participants' opinions regarding mouthguards use. Methods: A total of 72 voluntary amateur and semi-professional basketball players aged 86-196 months (mean 127.08 ± 24.27) were included. Participants were grouped as children (86-119 months; mean 106.21 ± 9.66; n=33) and adolescents (120-196 months; mean 144.74 ± 18.01; n=39). For each, a digital intraoral scan was taken, and a 4 mm EVA custom mouthguard was fabricated by pressure-vacuum forming on a 3D model. Performance was tested with and without the mouthguard using the Yo-Yo Intermittent Recovery Test Level 1 (Yo-Yo IR1). Perceptions were assessed on a 4-point Likert scale for breathing, speech adaptation, comfort, perceived performance effect, and overall satisfaction. Results: Across the entire sample, the performance difference was not statistically significant (p = 0.358). According to Yo-Yo IR1 test results, mouthguard use did not have a statistically significant effect on performance in either the Child Group (p = 0.103) or the Adolescent Group (p = 0.970). In the questionnaire evaluation, overall satisfaction was high in both groups (Children: 63.6%, Adolescents: 64.1%). Positive responses regarding breathing comfort were 48.5% in the Child Group and 53.8% in the Adolescent Group. Regarding perceived effect on performance, the Adolescent Group (58.9%) reported more favorable views compared to the Child Group (36.4%). Conclusion: Custom-made mouthguards produced through a digital workflow do not negatively affect the performance of child and adolescent basketball players. With high satisfaction rates and acceptable comfort levels, these protectors can be safely recommended to prevent dental injuries in young athletes. The findings suggest that concerns about mouthguard use reducing performance are unfounded.