On langevin type of fractional time - delay differential equations
Langevin tipi kesirli zaman gecikmeli diferansiyel denklemler
  1. Tez No: 999761
  2. Yazar: MUSTAFA AYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NAZIM MAHMUDOV
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dogu Akdenız Unıversıtesı-Eastern Medıterranean Unıversıty
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim, Öğretim ve Araştırma Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Bilim Dalı
Özet
İmpulsif ve gecikmeli kesirli bir diferansiyel denklemin çözümünün var ve tek olduğu ispatlandı. Bu kesirli diferansiyel denklemin Ulam-Hyers anlamında kararlı olduğu gösterildi. Yinelemeli öğrenme kontrol edilebilirlik tekniği yardımıyla da bu denklemin kontrol edilebileceği gösterildi. Hemen akabinde, çok gecikmeli nötr ve kesirli diferansiyel denklemi tanıtıldı. Bu kesirli diferansiyel denklemin kararlılığına ilaveten sistemin çözümünün var ve tek olduğu araştırıldı ve sabit nok teoremleri tekniği aracılığıyla bu kesirli diferansiyel denklemin nisbi kontrol edilebileceği ispat edildi. Son olarak, $ \phi $-genelleştirilmiş Riemann Liouville $k$-kesirli integrali, $ \phi $-genelleştirilmiş Riemann Liouville $k$-kesirli türevi, $\phi$-genelleştirilmiş Caputo $k$-kesirli türevi olmak üzere yeni kesirli integral ve türevleri tanımlandı ve teorinin temelini inşa etmek için bazı temel özellikler tartışıldı.
Özet (Çeviri)
The existence uniqueness of solutions of the impulsive delayed fractional differential equations(IDFDEs) was proved. The Ulam-Hyers stability of IDFDEs was demonstrated. The controllability of IDFDEs was shown via iterative learning control technique. In the sequel, the neutral fractional multi-delayed differential equations(NFMDDEs) was introduced. The existence and uniqueness of NFMDDEs was investigated in addition to its stability, and relative controllability of NFMDDEs was proved by means of fixed point technique. Lastly, new fractional integral and derivatives, i.e. $ \phi $-generalized Riemann Liouville $k$-fractional integral, $ \phi $-generalized Riemann Liouville $k$-fractional derivative, $\phi$-generalized Caputo $k$-fractional derivative were defined and some fundamental features were discussed to build theory's basement.