UNDERSTANDING THE DYNAMICS OF ASC MUTATIONS INOLIGOMERIZATION AND INFLAMMASOME SIGNALING
ASC MUTASYONLARININ OLIGOMERİZASYON VEİNFLAMMASOM SİNYALİ DİNAMİKLERİNİNİNCELENMESİ
  1. Tez No: 999762
  2. Yazar: EFE ELBEYLİ
  3. Danışmanlar: PROF. NESRİN ERKOL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Bilim Dalı
Özet
ASC, inflammasom oluşumunda merkezi bir rol oynayan adaptör bir proteindir. ASC'nin daha yüksek düzenli yapılar halinde oligomerleşme yeteneği, inflammasom kompleksinin oluşumu ve işlevi için kritiktir. Ancak, ASC'deki belirli nokta mutasyonlarının bu oligomerleşme dinamikleri ve inflammasom sinyallemesi üzerindeki yapısal ve mekanistik etkileri hâlâ yeterince anlaşılmamıştır. ASC'nin PYD ve CARD bölgelerinde yapılan mutasyon taramaları, bu mutasyonların zerrecik oluşumuna etkilerine göre işlevsel olarak farklı kategorilere ayrılabileceğini göstermiştir. Moleküler Dinamik simülasyonları kullanılarak bu mutantların yapısal stabiliteleri ve arayüz enerjileri değerlendirilmiş; mutasyonların neden olduğu destabilizasyonun enerjetik profili nicel olarak ortaya konmuştur. HEK293FT hücrelerinde GFP ile etiketlenmiş ASC yapıları kullanılarak yapılan in vitro deneylerde, özgül mutasyonların zerrecik oluşumu, zerrecik büyüklüğü ve inflammasoma bağlı sitokin salınımını tetikleme yetisi üzerindeki etkileri değerlendirilmiştir. Ayrıca bu tezde, ASC'nin esnek bağlayıcı bölgesinin evrimsel olarak korunduğu gösterilmiş ve bu bölgeye yönelik tasarlanmış varyantlar ile işlevsel testler gerçekleştirilmiştir. Deneysel veriler, bağlayıcı bölgenin esnekliği ve bileşiminin ASC'nin oligomerleşme kapasitesini doğrudan etkilediğini ortaya koymuştur. Bununla birlikte, ASC'nin nükleer lokalizasyonu ve promyelositik lösemi (PML) cisimcikleriyle etkileşimi incelenmiş ve bazı mutasyonların ASC'nin nükleustaki non-kanonik işlevlerini bozabileceği gösterilmiştir. Bu tez kapsamında sunulan bulgular, ASC nokta mutasyonlarının yapısal, işlevsel ve immünolojik etkilerini hem hesaplamalı modelleme hem de hücre temelli deneysel yaklaşımlarla kapsamlı bir şekilde ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
The adaptor protein ASC plays a central role in inflammasome assembly. The ability of ASC to oligomerize into higher-order structures is essential for the formation and function of the inflammasome complex. However, the mechanistic and structural consequences of specific point mutations in ASC on its oligomerization dynamics and inflammasome signaling remain poorly understood. Mutational scanning of ASC's PYD and CARD domains revealed distinct functional categories based on their influence on speck formation. Molecular Dynamics simulations were employed to evaluate the structural stability and interface energetics of these mutants, providing quantitative insight into the energetic landscape of mutant-induced destabilization. In vitro assays using GFP-tagged ASC constructs in HEK293T cells demonstrated how specific mutations influence speck formation, size, and their ability to trigger inflammasome-dependent cytokine release. Additionally, this thesis uncovered evolutionary conservation in the flexible linker region of ASC, which was further interrogated via designed linker variants and functional assays. Experiments demonstrated that linker flexibility and composition directly affect ASC's capacity to oligomerize. Moreover, ASC's nuclear localization and its interaction with promyelocytic leukemia (PML) bodies were investigated, revealing that certain mutations may impair ASC's non-canonical nuclear functions. Collectively, the findings presented here provide the structural, functional, and immunological effects of a comprehensive set of ASC point mutations using a combination of computational modeling and in vitro experimental systems.