Sözel z–sayıları temelli kalite fonksiyon yayılımı ve duyarlılık analizi
Linguistic z-numbers-based quality function deployment and its sensitivity analysis
- Tez No: 999840
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MÜKERREM BAHAR BAŞKIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, İstatistik, Mathematics, Statistics
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bartın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
Özet
Karar verme süreçleri nitel ve/veya nicel değerlendirme sistemleri içerir. Bu sistemlerin analitik çözümü ile çeşitli kriterler bakımından alternatiflerin önceliklendirilmesi sağlanır. Bu amaçla geliştirilmiş karar modellerinden biri kalite fonksiyon yayılımı (KFY) dır. KFY tabanlı yaklaşımlar sözel ifadelere dayanan değerlendirmeler içerir. Bulanık kümelerin bir uzantısı Z-sayıları ile sözel terim kümelerinin birleşimi olan sözel Z-sayılar temelli KFY değerlendirmeleri, bilgi güvenilirliği esas alınarak gerçekleştirilir. Bu tez çalışmasında, sözel Z-sayılar ile KFYna dayanan karma bir yaklaşım ve bu yaklaşımın duyarlılık analizi incelenmektedir. Bu karma yaklaşım üç aşamadan oluşmaktadır. Birinci aşamada, kavramsal–girdiler ve karar vericiler belirlenir. Ayrıca, sözel Z-sayılara dayanan değerlendirmeler gerçekleşir. İkinci aşamada, sözel Z-sayılara dayanan nihai karar matrisi oluşturulur. Üçüncü aşamada, teknik karakteristikler sözel Z-sayılara dayalı yakınlık derecelerine göre önceliklendirilir. Karma yaklaşım, bir inşaat firmasında tedarikçi seçim karakteristiklerinin önceliklendirilmesine uygulanmıştır. Bu karma yaklaşımın duyarlılığı ve sağlamlığı tercih katsayılarındaki değişimler izlenerek değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Decision–making processes include qualitative and/or quantitative evaluation systems. Alternatives can be prioritized based on various criteria using analytical solutions of these systems. One of the decision models developed for this purpose is the quality function deployment (QFD). The QFD–based approaches involve linguistic expression-based assessments. QFD evaluations based on linguistic Z-numbers, which are formed by combining Z-numbers as an extension of fuzzy sets with linguistic term sets, are conducted on the basis of information reliability. In this thesis, a hybrid approach based on QFD using linguistic Z-numbers, along with its sensitivity analysis, is investigated. This hybrid approach consists of three phases. In the first phase, conceptual-inputs and decision makers are determined. Besides, linguistic Z-numbers-based evaluations are carried out. In the second, the final linguistic Z-numbers-based decision matrix is created. In the third, technical characteristics are prioritized by linguistic Z-numbers-based closeness degrees. The hybrid approach was applied to the prioritization of supplier selection characteristics in a construction firm. The sensitivity and robustness of the hybrid approach were tracked by the changes in the preference coefficients.