Yoğun bakımda septik şok gelişen hastalarda laktat düzeyi diyastolik kan basıncı ve ortalama arter basıncının mortaliteyi öngörmedeki yeri
The prognostic value of lactate, diastolic blood pressure, and mean arterial pressure for mortality prediction in intensive care unit patients with septic shock
- Tez No: 999855
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET SARİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Haydarpaşa Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
Özet
Serum laktat düzeyi, doku hipoperfüzyonunun dolaylı bir göstergesi olarak kabul edilmekte ve septik şok hastalarında artmış mortalite ile ilişkilendirilmektedir. Ortalama arter basıncı (MAP), sistemik vasküler direnç ve kardiyak outputun bir birleşimidir. Sepsis yönetiminde hedeflenen MAP değeri genellikle ≥65 mmHg olup, bu değerin altı mortalite ile ilişkilendirilmiştir. Düşük diyastolik arter basıncı (DAB) seviyesinin septik şoka erken ilerlemenin bağımsız öngörücüsü olduğu, akut böbrek hasarının (ABH) gelişimiyle ilişkisi gösterilmiştir. Biz bu çalışmada septik şok tanısı ile yoğun bakım ünitesinde izlenen hastalarda laktat düzeyi, MAP ve DAB'ın mortaliteyi öngörmedeki prognostik değerlerinin ortaya konulmasını amaçladık.
Özet (Çeviri)
Serum lactate level is considered an indirect marker of tissue hypoperfusion and has been associated with increased mortality in patients with septic shock. Mean arterial pressure (MAP) represents the combined effects of systemic vascular resistance and cardiac output. In the management of sepsis, the target MAP is generally ≥65 mmHg, and values below this threshold have been associated with increased mortality. Low diastolic blood pressure (DBP) has been identified as an independent predictor of early progression to septic shock and has been shown to be associated with the development of acute kidney injury (AKI). In this study, we aimed to evaluate the prognostic value of lactate, MAP, and DBP in predicting mortality among patients diagnosed with septic shock and followed in the intensive care unit.