Palyatif bakım servisinde yatan yaşlı kanser hastalarında mortalite ile ilişkili klinik, laboratuvar ve ultrasonografik kas parametrelerinin araştırılması
Investigation of clinical, laboratory, and ultrasonographic muscle parameters associated with mortality in older patients with cancer hospitalized in a palliative care unit
  1. Tez No: 999854
  2. Yazar: BARIŞ SAĞCAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NEZAHAT MÜGE ÇATIKKAŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Geriatri, Geriatrics
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Sancaktepe Şehit Prof. Dr. İlhan Varank Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
Özet
AMAÇ: Bu çalışmanın amacı, palyatif bakım servisinde yatan yaşlı kanser hastalarında bir aylık mortaliteyi öngörmede klinik, laboratuvar ve ultrasonografik kas parametrelerinin rolünü araştırmaktır. GEREÇ VE YÖNTEM: Bu prospektif çalışmaya ≥65 yaş kanser tanılı palyatif bakım hastaları dahil edildi. Sosyodemografik özellikler, komorbiditeler, yatış süresi, Karnofsky Performans Skoru (KPS), Nütrisyonel Risk Tarama-2002 (NRS-2002) skoru, beslenme şekilleri, Günlük Yaşam Aktiviteleri (GYA), enstrümental GYA (EGYA), ağrı varlığı, şiddeti (VAS) ve lokalizasyonu, Palyatif Performans skoru (PPSv2), Braden skoru, dekübit ülser varlığı, laboratuvar parametreleri kaydedildi. Rectus femoris ve biceps brachii kaslarının kalınlık ve alanları ultrasonografi ile ölçüldü. Hastalar bir aylık sağkalım durumlarına göre karşılaştırıldı. BULGULAR: Hastaların ortalama yaşı 73,43±7,53 yıl olup %61,2'si erkekti. Bir aylık mortalite oranı %43,8 saptandı. Ölen ve sağ kalan gruplar karşılaştırıldığında ölen grubun hastane yatış süresinin daha kısa, KPS skorunun daha düşük, NRS-2002 skorunun daha yüksek olduğu belirlenmiştir. Beslenme şekilleri açısından enteral ve parenteral beslenme ölen grupta daha sık görülmüştür. GYA ve EGYA skorları ölen grupta daha düşük saptanmıştır. VAS skoru ölen grupta yüksek, karın ağrısı sık bulunmuştur. PPSv2 ve Braden skoru ölen grupta daha düşük saptanırken, dekübit ülserleri yüksek oranda görülmüştür. Lökosit ve nötrofil düzeyleri ölen grupta yüksek, trombosit düzeyi düşük saptanmıştır. Üre, AST, magnezyum, CRP ve prokalsitonin düzeyleri ölen grupta yüksek, albümin düzeyi düşük bulunmuştur (tümü için p<0,001). Biceps brachii kas kalınlığı ve kas alanı ölen grupta anlamlı derecede düşük bulunmuş ve ROC analizinde biceps brachii kas alanının 1,45 cm eşik değerinin bir aylık mortaliteyi öngörmede bağımsız belirteç olabileceği gösterilmiştir [EAA: 0,710 (%95 GA: 0,618-0,802), p<0,001]. SONUÇ: Bu çalışmada, palyatif yaşlı kanser hastalarında bir aylık mortalitenin; fonksiyonel durum, beslenme riski, dekübit ülser varlığı ve inflamatuvar/laboratuvar belirteçler ile yakından ilişkili olduğu gösterilmiştir. Biceps brachii ultrasonografisi palyatif hastalarda kısa dönem prognozun öngörülmesinde klinik skorlar ve laboratuvar parametreleri ile birlikte pratik ve non-invazif bir yöntem olarak kullanılabilir. Çok merkezli, boylamsal çalışmalara ihtiyaç bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: The purpose of this study is to investigate the role of clinical, laboratory, and ultrasonographic muscle parameters in predicting one-month mortality in older patients with cancer hospitalized in a palliative care unit. MATERIALS AND METHODS: This prospective study included palliative care patients aged ≥65 years with a diagnosis of cancer. Sociodemographic characteristics, comorbidities, length of hospital stay, Karnofsky Performance Score (KPS), Nutritional Risk Screening-2002 (NRS-2002) score, nutritional routes, Activities of Daily Living (ADL), Instrumental Activities of Daily Living (IADL), pain presence, severity (VAS), and localization, Palliative Performance Scale (PPSv2), Braden score, presence of decubitus ulcer, and laboratory parameters were recorded. Muscle thickness and cross-sectional area of the rectus femoris and biceps brachii were measured by ultrasonography. Patients were compared based on their one-month survival status. RESULTS: The mean age was 73.43±7.53 years, and 61.2% of the patients were male. The one-month mortality rate was 43.8%. Compared with survivors, non-survivors had shorter hospital stays, lower KPS scores, and higher NRS-2002 scores. In terms of nutritional routes, enteral and parenteral nutrition were more common in the non-survivors. ADL and IADL scores were lower in the non-survivors. The VAS score was higher, and abdominal pain was most frequent in the non-survivors. While PPSv2 and Braden scores were lower in the non-survivors, decubitus ulcers were observed at a higher rate. Leukocyte and neutrophil levels were higher in the non-survivors, while platelet levels were lower. Urea, AST, magnesium, CRP, and procalcitonin levels were higher in the non-survivors, and albumin levels were lower (p<0.001 for all). Biceps brachii muscle thickness and area were significantly lower in the non-survivors, and ROC analysis showed that a biceps brachii muscle area threshold value of 1.45 cm could be an independent predictor of one-month mortality [AUC: 0.710 (95% CI: 0.618-0.802), p<0.001]. CONCLUSION: This study demonstrated that one-month mortality in older palliative patients with cancer was closely associated with functional status, nutritional risk, the presence of pressure ulcers, and inflammatory/laboratory markers. Biceps brachii ultrasonography can be used as a practical and non-invasive method for predicting short-term prognosis in palliative patients, along with clinical scores and laboratory parameters. Multicenter, longitudinal studies are needed.