Özel gereksinimli çocuklara yönelik hortikültürel terapi uygulamasının incelenmesi, Malatya Dora Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi
Investigation of horticultural therapy for children with special needs, Malatya Dora Special Education and Rehabilitation Center
- Tez No: 999911
- Danışmanlar: PROF. DR. SIMA POUYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
Özet
Hortikültürel terapisi, katılımcıların belirli terapötik veya rehabilite edici hedeflerini karşılamak için bahçecilik aktivitelerini kullanan, profesyonel olarak yürütülen danışan merkezli bir tedavi yöntemidir ve odak noktası, sosyal, bilişsel, fiziksel ve/veya psikolojik işleyişini en üst düzeye çıkarması veya genel sağlık ve sıhhati iyileştirmesi olmuştur. Bu çalışmanın amacı, Hortikültürel Terapinin (HT) öğrenme güçlüğü yaşayan özel gereksinimli çocuklar üzerindeki etkilerini incelemek olmuştur. Araştırma, Malatya'da İnönü Üniversitesi kampüsünde yer alan Dora Özel Eğitim Merkezi'nde 4–18 yaş aralığında olan öğrenme güçlüğü yaşayan çocuklara yapılmıştır. Uygulama grubuna altı hafta boyunca haftada bir kez 45 dakikalık HT seansları uygulanmış, kontrol grubuna ise müdahalede bulunulmamıştır. HTsüreci fide ve çiçek dikimi, duyusal etkinlikler, fasulye tohumu ekimi ve terraryum çalışmalarından oluşmuştur. Öğrencilerin akademik, motor, dikkat-bellek, dil ve sosyal becerileri gözlem formlarıyla değerlendirilmiş; veriler ön test–son test yöntemiyle toplanıp SPSS ile analiz edilmiştir. Analizler, HT uygulanan grupta okuma, yazma, dikkat- bellek, kavrama ve dil becerilerinde anlamlı gelişmeler olduğunu; genel gözlem puanlarının arttığını göstermiştir (p<0,05). Sonuç olarak HT'nin, özel gereksinimli çocukların bazı bilişsel ve duygusal becerilerini güçlendirdiği ve sosyal uyumlarını desteklediği belirlenmiştir. Çalışmada elde edilen bulgular yöntemin özel eğitimde tamamlayıcı bir rehabilitasyon aracı olarak kullanılabileceğini önermektedir.
Özet (Çeviri)
Horticultural therapy is a professionally conducted, client-centered treatment modality that uses gardening activities to meet specific therapeutic or rehabilitative goals for participants, with the focus being on maximizing their social, cognitive, physical, and/or psychological functioning, or improving general health and wellness. The purpose of this study was to evaluate Horticultural Therapy (HT) in children with learning disabilities who were particularly sensitive to the effects of HT. The study was conducted at the Dora Special Education Center, located on the İnönü University campus in Malatya, with children aged 4–18 years old with learning disabilities. The intervention group received HT sessions once a week for six weeks with 45 students, while the control group received no intervention. The HT process consisted of planting seedlings and flowers, sensory activities, bean seed planting, and terrarium activities. Data were assessed using scientific, motor, attention- memory, language, and socialized observation forms. Data were collected using a pretest- posttest method and analyzed with SPSS. Analyses revealed significant improvements in grouped reading, writing, attention-memory, native language, and language using HT, and increased overall observation scores (p<0.05). In conclusion, HT strengthened certain techniques and emotional skills of individuals experiencing particular stress and determined their social adaptation. The findings obtained in the study suggest that the method can be used as a combinable tool in special education.