Comparing reading only and reading integrated with writing instruction for developing collocational knowledge in EFL context
Yabancı dil olarak İngilizce öğreniminde yalnızca okuma ve okuma–yazma bütünleşik öğretiminin eşdizim bilgisine etkisinin karşılaştırılması
  1. Tez No: 999912
  2. Yazar: SAMİ BUĞRA DÖNMEZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE GÜLRU YÜKSEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
Özet
Eşdizimler, öğrencilerin akıcılığını artırması ve daha doğal bir dil kullanımını desteklemesi nedeniyle ikinci dil öğreniminde hayati bir rol oynamaktadır. Eşdizimsel yetkinliğin önemi geniş çapta kabul görse de okuma gibi girdi temelli yaklaşımları, okuma ve yazmanın bir arada kullanıldığı bütünleşik girdi-çıktı yaklaşımlarıyla karşılaştıran sınırlı sayıda araştırma bulunmaktadır. Bu çalışma, A2 yeterlik düzeyindeki Türk üniversitesi hazırlık sınıfı öğrencileri arasında, yalnızca okuma öğretimi ile okuma ve yazma bütünleşik öğretiminin eşdizim edinimi üzerindeki göreli etkililiğini inceleyerek literatürdeki bu boşluğu doldurmayı amaçlamaktadır. Araştırmada denek içi yarı deneysel desen kullanılmıştır. Kırk altı katılımcı öncelikle bir ön teste tabi tutulmuş, ardından üç hafta boyunca yalnızca okuma öğretimi ve devamında üç hafta boyunca okuma ve yazma bütünleşik öğretimi almış, son olarak da son testi tamamlamıştır. Ayrıca, öğrencilerin bu iki yaklaşıma ilişkin algılarına dair nitel görüşler elde etmek amacıyla örneklem grubundaki öğrencilerle yarı yapılandırılmış görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Bu çalışma, eşdizim edinimi için yalnızca girdiye maruz kalmanın yeterli olup olmadığını veya yazma görevlerinin entegre edilmesinin üretimsel yetkinlik ve derinlemesine öğrenme açısından ek faydalar sağlayıp sağlamadığını araştırmaktadır. Araştırma teorik olarak; Çalışma Belleği Modeli ve Bağlantıcılık gibi bilişsel çerçevelerin yanı sıra Girdi Hipotezi, Çıktı Hipotezi ve Farkındalık Hipotezi'ne dayanmaktadır. Nicel bulgular, her iki öğretim yönteminin de önemli öğrenme kazanımlarına yol açtığını, ancak Okuma-Yazma öğretiminin, Yalnızca Okuma öğretimine kıyasla istatistiksel olarak anlamlı düzeyde daha yüksek bir gelişme sağladığını ortaya koymuştur. Nitel veriler bu sonuçları doğrulamış, yazma görevlerinin 'fark etme' mekanizmasını tetikleyerek öğrencilerin girdiyi alıma dönüştürmelerine sadece okumadan daha etkili bir şekilde yardımcı olduğunu göstermiştir. Sonuç olarak çalışma, anlaşılabilir girdinin esas olduğunu, ancak EFL bağlamlarında eşdizim yetkinliğini ve kalıcılığını en üst düzeye çıkarmak için üretken çıktı görevlerinin entegre edilmesinin kritik olduğunu ima etmektedir.
Özet (Çeviri)
Collocations play a vital role in second language learning as they enhance learners' fluency and support more natural language use. While the importance of collocational competence is well recognized, there remains limited research comparing input-based approaches, such as reading, with integrated input-output approaches, such as reading combined with writing. This study addresses this gap by investigating the relative effectiveness of reading-only and reading-plus-writing instruction on the acquisition of collocations among Turkish university preparatory class students at the A2 proficiency level. The research employed a quasi-experimental within-subjects design. Forty-six participants first completed a pre-test, then received three weeks of reading-only instruction followed by three weeks of integrated reading and writing instruction and finally took a post-test. Semi-structured interviews were also conducted with a sample of students to gather qualitative insights into their perceptions of the two approaches. The study investigates whether input exposure alone is sufficient for collocation acquisition or whether integrating writing tasks provides additional benefits regarding productive competence and deeper learning. The research is theoretically grounded in the Input Hypothesis, Pushed Output Hypothesis, and Noticing Hypothesis, alongside cognitive frameworks including the Working Memory Model and Connectionism. The quantitative findings revealed that while both instructional methods led to significant learning gains, the Reading-Plus-Writing (RPW) instruction resulted in statistically significantly higher improvement compared to the Reading-Only (RO) instruction. Qualitative data corroborated these results, indicating that writing tasks triggered the 'noticing' mechanism, helping learners transform input into intake more effectively than reading alone. Consequently, the study implies that while comprehensible input is essential, integrating productive output tasks is critical for maximizing collocational competence and retention in EFL contexts.