Mihail Afanasyeviç Bulgakov 'un 'Usta ve Margarita' romanında anlatım sanatı
The Art of technics of Bulgakov in the novel 'Master and Margarita?
  1. Tez No: 99993
  2. Yazar: AYLA KAŞOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ALTAN AYKUT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, Western Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rus Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 195
Özet
20. yüzyıl Rus yazarlarından Mihail Afanasyeviç Bulgakov'un (1891-1940) 1928 yılından yaşamının son günlerine kadar üzerinde çalıştığı“Usta ve Margarita”romanı, roman içinde roman özelliği taşımaktadır. Tarihsel satırların yer aldığı iki bin yıl önceki Kudüs ve inanılmaz olayların gerçekleştiği otuzlu yılların Moskova'sı arasında gidip gelmeler tıpkı bir kumaşın dokunması zarifliğiyle gerçekleşmektedir. Romana adını veren Usta, Romalı şövalye Pontius Pilatus (Pontiy Pilat) üzerine bir roman yazar. Romanını sevgilisi Margarita ile birlikte bir edebiyat dergisinin yazı işleri müdürüne götürür. Fakat yazı işleri müdürü romanla hiç ilgilenmez ve romanın yayımlanmaması için de ellerinde iki yıllık malzeme bulunmasını gerekçe gösterir. Bu duruma çok üzülen Usta, elle yazdığı müsveddelerini sobada yakar. Usta'nm romanında yer alan İyeşua halkı kışkırtıp tapmağı yıkmak suçundan vali Pilat'm huzuruna çıkartılır. Vali Pilat, her şeye rağmen îyeşua'yı çarmıha gerilmekten kurtaramaz. Öte yandan Moskova'da Sadovaya Sokağı, üç yüz iki numaralı binanın elli numaralı dairesinde ne olduğu anlaşılamayan garip şeyler olmaktadır. Bu dairedeki bazı kişiler kaybolur, kaçırılır. Kaybolanlar ve uğursuz daireyle ilgili bir sürü hikâye anlatılır. Bütün bunların suçlusu da kısa bir süre önce Moskova'ya gelen ve kara büyü alanında profesör olduğunu söyleyen Voland ve yardımcılarıdır. Şeytanla özdeşleştirilen Voland, romanın sonunda Usta'nın romanını geri getirmektedir.“Usta ve Margarita”romanında Bulgakov, olağanüstü edebî yeteneğini ortaya koyarken okuyucuya birey ve toplum arasındaki çekişmenin iyi bir iletişimle yok edilebileceğinin mesajını vermektedir.
Özet (Çeviri)
The novel“The Master and Margarita”, on which Mihail Afanaseviç Bulgakov (1891-1940) -one of the 20th century Russian authors- worked from 1928 till the last days of his life, is a double novel. The historical lines including Jerusalem of two thousand years ago and voyages out and in Moscow of the thirties during which unbelievable events have been realized, were being threated like the elegance of a touch of cloth. The Master who gave his name to the novel writes a novel about a Roman knight Pontius Pilatus (Pontiy Pilat). He brings the novel with his beloved Margarita to the chief editor of a Literary Review, but the chief editor is not interested in the novel because they have materials in hand for two years to be published. The Master becomes very upset, and sets handwritten manuscripts on fire in the stove. İyeşua, a character in the novel of the Master, is made to see the Governor Pilat because he is said to have provoked the people and demolished the temple. In the end, even the Governor Pilat cannot prevent him from being crucified. On the other hand, strange things happen on the fifth flat of an apartment 302 in the Sadovaya Street of Moscow. Some people living in this flat are either missing or kidnapped. Different stories those people and the flat are made up. The guilty for all is said to be a professor of magic, called Voland who came to Moscow in the near past together with his friends. Voland being identified with the devil bring back the novel at the end of the novel.Proving his extraordinary talent, Bulgakov in his novel“The Master and Margarita”gives to the Reader the message that the struggle between the individual and society may be removed completely through a good communication.