Ankara'nın iki farklı yerleşim bölgesinde aile yapılarının sosyo-kültürel hayata etkilerinin halk bilimi bakımından değerlendirilmesi
The Evalution of family structure's effect on socio-cultural life from the folklorig point of view in two different regions of Ankara
- Tez No: 99994
- Danışmanlar: PROF. DR. NEVZAT GÖZAYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Bilimi (Folklor), Sosyoloji, Folklore, Sociology
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halk Bilimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Kazel Ayfer, Ankara'nın İM Farklı Yerleşim Bölgesinde Aile Yapılarınım Sosyo-Kültürel Hayata Etkilerinin Halk Bilimi Balonundan Değerlendirilmesi, Yüksek Lisans Tezi, Danışman ; Prof. Dr. Nevzat GÖZÂYDIN s.108 Bu tez çalışmasının konusu; Ankara'nın iki farklı yerleşim bölgesinde aile yapılanımı sosyo-kftltürel hayata etMerimin halk bilimi bakımından değerlendirilmesidir, Araştırmanın çalışma evreni Ankara ili sınırları içerisinde, Eskişehir yolu üzerinde bulunun iki farklı yerleşim bölgesinde yaşayan ailelerdir. Yerleşim bölgelerinden ilki imarlı kentsel alan olup, gecekondu türündeki yapıların bulunduğu ve kırdan kente göç etmiş ailelerin ağırlıkta olduğu M.Kemal Mahallesi9 dir. İkinci yerleşim bölgemiz Mustafa Kemal Mahallesi sınırında bulunan ve çoğunluğu kent kSkenli ailelerin yaşadığı Barış Sitesi'dir. Araştırma Sraeklenıîm bu iki yerleşim bölgesinde yaşayan toplam yiz otuz aile oluşturmaktadır. Sonuç olarak çalışma evrenini oluşturan iki farklı yerleşim bölgesindeki ailelerin kentleşme sürecinin farklı aşamalarında olduğu tespit edilmiştir. Kent kökeni aileler sosyo-kttltirel hayatın bütün alanlarında kentsel tutum ve davranışları benimsemiştir. Gecekondu türü yapılarda yaşayan kır kökenli aileler ise geçiş ailesi özellikleri taşımaktadır. Gecekondu ailesi kent ailesinin bir takım maddi ve manevi yaşantılarını ve alışkanlıklarını benimserken sosyo-kültflrel hayatın pek çok alanlarımda kırsal değerler ve alışkanlıklarını kuşaklar boyunca devam ettirmektedir. Kentsel aie ie kır kökenli geçiş aileleri arasındaki en temel farklılığım eğitim alanında olduğu ve eğitim düzeyleri arasındaki farkın sosyo-kiltürel hayatın bütün alanlarında belirleyici bir etken olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Kasel, Ayfer, The Evalution of Family Structure's Effect on Socio-Cultural Life From the Folklork Point of view in Two Different Regions of Ankara, Postgraduate Thesis, Instructor : ProflDr Jfevzat GÖZAYDIN p.108 This thesis'aim is the evaluation of family structure's effects on socio- cultural life form the Folk point of wiev in two different regions of Ankara, This research's working area is the families who live in two different living areas on Eskişehir Rood, on the border of Ankara. The first one in settlement is Mustafa Kemal Street, a reconstructed area, where most its families stay in quarter's houses and have been immigrated from villages to cities The second one is Barış Site where the families who were bom In city live and its located on the border of Mustafa Kemal Lane. The sample research consists of one hundred and thirty families living in there two areas. As a result the families that are in different areas are in different phases In the procces of urbanization. The families born in the city have adapted the city behaviour in al areas of socio-cultural life. And, the families who come from villages and live in squanter's houses carry the characteristics of transition. While the family who lives in squanter's housa adapts material-spiritual life and habits of the family who lives in the city, they continue their village life in socio-cultural life, throughout the ages. The main difference between the family was bom in the village and lives in the city and the family from city is, in education, The difference in the level of education is a main factor in al areas of the socio-cultural life.