Mihail Afanasyeviç Bulgakov'un Beyaz Muhafız Eserinde savaş, toplum ve birey
War, society, and individual in Mikhail Afanasyevich Bulgakov's White Guard
  1. Tez No: 878595
  2. Yazar: ALPHAN ŞATIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN KANDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, Western Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Slav Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rus Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu tezde 20. yüzyıl yazarlarından Mihail Afanasyeviç Bulgakov'un Beyaz Muhafız (Belaya gvardiya, 1925) eseri savaş, toplum ve birey bağlamında ele alınmaktadır. Bu amaç doğrultusunda öncelikle eserde geçen tarihsel ve toplumsal olaylara yer verilmiştir. Sonrasında ise yazarın biyografisi anlatılmıştır. Buradan elde edilen verilerle eser, tezin ana bölümünde üç ayrı başlık altında incelenmiştir. Savaş başlığı altında esere konu olan savaşın sebepleri ve taraflarına değinilmiştir. Toplum bölümünde ise savaşın bu taraflar üzerindeki etkileri saptanmıştır. Birey bölümünde ise savaşın, toplumun en küçük üyesi olan birey üzerindeki etkisi eserdeki karakterler üzerinden takip edilmeye çalışılmıştır. Bunların yanında fazlaca otobiyografik öğeler içeren eserin gerçek hayattaki yaşanan olay ve kişilerle benzerlikleri tespit edilmiştir. Eser ele alınırken tarihsel, sosyolojik ve biyografik eleştiri türlerinden yararlanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the work of 20th century writer Mikhail Afanasyevich Bulgakov's The White Guard (Belaya gvardiya, 1925) is discussed in the context of war, society, and the individual. For this purpose, first, historical, and social events in the work are included. Afterwards, the author's biography is explained. With the data obtained here, the work was examined under three separate headings in the main part of the thesis. Under the heading of war, the reasons and sides of the war that is the subject of the work are mentioned. In the society section, the effects of the war on these parties were determined. In the individual section, the effect of the war on the individual, the smallest member of society, was tried to be followed through the characters in the work. In addition, similarities of the work, which contains many autobiographical elements, with real-life events and people was determined. While discussing the work, historical, sociological, and biographical criticism types were used.