Mihail Afanasyeviç Bulgarov'un eserlerinde hiciv
Satire Bulgakov's works
- Tez No: 99995
- Danışmanlar: PROF. DR. ALTAN AYKUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, Western Linguistics and Literature
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Rus Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 161
Özet
ÖZET Tezimizin konusu Sovyet döneminde ikinci plana atılan yazarlarından olan Mihail Afanasyeviç Bulgakov'un (1891-1940) eserlerinde hicivdir. Bulgakov özellikle 1920 yıllarının, yeni ekonomik politika evresine geçiş döneminin yazarıdır. Bulgakov hiciv eserlerinde küçük burjuvaziyi, küçük burjuva zihniyetini, Sovyet bürokrasisini ve toplumun diğer kusurların ele almaktadır. Yazarın ana konuları kişilerin ahlak, karakter ve geleneklerini yansıtmaktadır. Yazıları içten ve orijinaldir. Eserlerinde hastalıklarını, sefil yönlerini duyumsayarak devrimden söz eder ve hiciv aracılığıyla, altüst olan yasanım korkunç yanlarım dile getirir. Ülkesinin trajik çelişkilerini, ülke dışına çıkmak zorunda kalanların acıklı sonlarım anlamaya çalışarak içsavaştan ve Rus aydınları tasvir eder. Bulgakov'un en önemli sanatsal özelliği olan hicvi üzerinde çalışırken dikkatimizi özellikle üç öykü («Şeytanlık», «KaderYumurtalan», «Köpek Kalbi») ve «Usta ve Margarita» romanının incelenmesine yönelttik. «Şeytanlık» öyküsünde N.V.Gogol'ün açmış olduğu «küçük insan» konusunun Sovyet dönemindeki gelişmesi yer almaktadır. «Şeytanlık»ta hayattan alınmış birkaç sahne ve bu sahnenin ortaya çıkışım sağlayan gün geçtikçe güçlenerek odak figür KorotkoVu ölüme götüren bürokrasi olgusu anlatılmaktadır. «Kader Yumurtaları» öyküsünde cahillik odak figürdür. Tüm insanlığa, refah getirebilecek yeni bir keşif yan cahil ve kendini beğenmiş insanların eline geçmesiyle felakete yol açar. «Köpek Kalbi» öyküsünde ise hayatın doğal akışına yapılan müdahale söz konusudur. Öykünün ana fikrini gerektiğinden erken doğmuş olandan hayır gelmez, anlayışı oluşturur. Bulgakov bize her şeyin suni müdahale yapmadan sırayla gerçekleşmesi gereğini vurgulamaktadır.Bulgakov, 1928'den yaşamının sonuna kadar «Usta ve Margarita» adlı romanı üzerinde çalışmıştır; çok yönlü tarihsel-felsefî bir roman olan bu büyük çalışma, mitoloji ve tarihe dönerek günün sorunlarım bir düz yazı biçimi içinde genellendirir, bu arada, benzersiz bir ustalıkla çok çeşitli ve ayrıntılı tutumla yapılan anlatım biçimlerim ve araçlarım kullanır. Gerçekçi gelenekten gelen bir yazar olarak Bulgakov bu bağlamda Gogol ile Dostoyevski'ye yalandır. Bulgakov'un yaratıcılık dünyası çok zengin, çeşitli ve hem okurlar, hem de araştırmacılar için her türlü sürprizlerle doludur. Yazarın hiçbir romanı, öyküsü ya da oyunu alışılmış şemalar içinde değildir. Eserleri birkaç açıdan yorumlanmaya açıktır, yani her dikkatli okurun kendine göre bir Bulgakov'u vardır. Bu çalışmayı yapan da istisna değildir. Fakat bizim amacımız, yazarın hayatı ve yaratıcılığı hakkındaki görüşünü kabul ettirmek değildir, onun çok yünlülüğünü ve edebi kişiliğini okuyuculara tanıtmaktadır. 134
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The subject of aur thesis is the satire in the works of Mikhail Afanasyeviç Bulgakov (1891-1940) who was one of the authors who had been left behind in the times of the Soviet Russia. Bulgakov is an author of the 1920's, when The Soviet Russia was trying to establish a new economic structure in the country. Bulgakov, in his works, had dealt with the mentality of the petit bourgeoisie, with the living style of the petit bourgeoisie, with the Soviet bureaucracy and with the other imperfections of the society. The main subjects of the author reflects the ethical structures, characters and the traditions of the people. His works are original and sincere. In his works, he expresses the diseased and miserable sides of the Soviet Revolution, and by using satire he shows us the terrible sides of the life which had been disrupted. Bulgakov pictures the condition of the Russian intellectuals and situation of the Russia in the times of the civil war, by showing the tragedy of the people who had been exiled from Rassia. Working on the satire in Bulgakov's works, which is the most significant feature in his works, we especially intense on three stories (DIABOLIAD, FATAL EGGS and HEART OF A DOG) and a novel of him ( THE MASTER AND MARGARÎTA). In the story named DIABOLIAD, Bulgakov had adapted the topic of «little human-being», which was first suggested by N.V.Gogol, to the times of Soviet Rassia. In DIABOLIAD there are some scenes taken from the daily life. In the story, Bulgakov tells about the feet of bureaucracy which had driven Korotkov, the focus figure of the story, to death by getting stronger everyday and by making those scenes, which had been taken from the daily life, possidle. In the story named FATAL EGGS, the focus figure is ignorance. The story is about an invention which could have brought comfort to all the mankind, but which had brought disaster instead, because of its being owned by self satisfied people. In HEART OF A DOG the subject is the interference made to the natural succession of life.“The early burnt brings no goodness”is the theme of the story. In that story Bulgakov emphasizes that, everything should happen according to its term, without any interference. Bulgakov had worked on THE MASTER AND MARGARITA from the year of 1928 to he died. This novel, which is a historical-philosophical one, generalizes the 137problems of the present day by returning back to the mythology and history. In that work, bulgakov had used some narration forms and tools, which had been made with a various and detailed attitude and with an unique mastery. The creativeness of Bulgakov is so wide and rich, and because of that reason it is full of surprises for both the readers and the researchers. None of Bulgakov's works can be put into ordinary schemas. His works are open to comments which may be made by different point of views. Each careful reader has his/her own Bulgakov, and the person who is succeeding this work is not an exception. But our intention is not to force anyone to accept the notions of Bulgakov about his life and about his creativity. Our intention is to introduce his different and interesting literal personality to the readers. 138