Refakatsiz çocuklar bakımından yaş tespiti
Age determination for unaccompanied children
- Tez No: 999946
- Danışmanlar: PROF. DR. SEVTAP METİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
Özet
Çok sayıda refakatsiz çocuğun bulunduğu ülkemizde, bu çocukların korunması, çocuğun insan haklarının gerçekleştirilebilmesi ve korunabilmesi bakımından büyük bir önem taşımaktadır. Bunun için önkoşul çocuk olma durumunun tespit edilmesidir. Uluslararası standartlara uygun bir yaş tespit süreci, hem çocuğun yaşının en isabetli şekilde tespit edilmesi hem de çocuğun yeni mağduriyetler yaşamaması açısından elzemdir. Yaş tespitinde kullanılan Greulich-Pyle gibi radyografik görüntüleme yöntemleri, isabet oranları oldukça düşük olduğu için son dönemde büyük eleştirilere maruz kalmaktadır. Bu nedenle bu yöntemlere ancak son çare olarak başvurulması ve yöntemlerin hata paylarının dikkate alınması gerektiği ileri sürülmektedir. Bu bakımdan Türkiye'de refakatsiz çocuklar bakımından uygulanacak yaş tespitine ilişkin mevzuat yetersiz olduğu gibi uygulamada da mevcut mevzuata uyulmadığı ve hakkında düzenleme olmayan hususlarda uluslararası ilkelere riayet edilmediği görülmektedir. Yaş tespiti, idare tarafından yürütülmekte; çocuğun görüşlerini dile getirme, vasi yardımından yararlanma gibi imkanları neredeyse hiç kullandırılmamaktadır. Bununla birlikte yaş testlerinin hata payları çoğu zaman dikkate alınmamakta ve kayda geçmemektedir. Bu çalışmada, yaş tespit süreci boyunca uyulması gereken uluslararası standartlar ortaya konarak Türkiye'de uygulamadaki eksikliklere dikkat çekmek amaçlanacaktır.
Özet (Çeviri)
In our country, where a large number of unaccompanied migrant children live, protecting these children is of paramount importance. A prerequisite for this is the identification of the child as a child. An age determination process that complies with international standards is crucial both to ensure the most accurate age determination and to prevent further victimization. Radiographic imaging methods used in age determination, such as the Greulich-Pyle method, have recently been subject to significant criticism due to their extremely low accuracy. Therefore, it is argued that these methods should only be used as a last resort and that their margin of error should be taken into account. In Türkiye, legislation is inadequate in this regard, and implementation is also problematic. Age determination is carried out by the administration, and children are almost never given the opportunity to voice their opinions or benefit from guardian assistance. Furthermore, the margin of error of age tests is often overlooked and not recorded. This study aims to highlight shortcomings in Turkish practice by outlining the international standards that must be adhered to during the age determination process.