Devletler özel hukukunda refakatsiz çocuklar
Unaccompanied minors in private international law
  1. Tez No: 835929
  2. Yazar: ALPER AKGÜL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FERİHA BİLGE TANRIBİLİR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 314
Özet
1900'lü yılların başından günümüze kadar gelen süreçte göç hareketlerinin hızlanması ve özellikle ikinci dünya savaşı sonrasında gerçekleşen göçlerin etkilediği hassas gruplardan en zayıfı olan refakatsiz çocuklar; anne ve babasının ya da hukuken veya örf ve âdete göre kendisini birinci derecede himaye edecek herhangi birisinin korumasından istifade edemeyen kişilerdir. Çalışmamızda, öncelikle refakatsiz çocukların uluslarararası belgeler ışığında hak ve özgürlükleri tespit edilmiş sonrasında devletler özel hukuku açısından refakatsiz çocukların nitelendirilmesi, yabancılar ve vatandaşlık hukuku açısından statüleri ve hukuki durumlarının ne olduğu ortaya koyulmuştur. Sonrasında ise kanunlar ihtilafı açısından refakatsiz çocukların durumları irdelenmiş, hem uygulama açısından hem de teorik bağlamda karşılaşabilecekleri hukuki problemler neler olduğu saptanarak ve çözüm önerileri sunulmuştur. Tezin inceleme konusu özellikle Türkiye Cumhuriyeti gibi genç göçmen nüfusu barındıran ülkemizde, refakatsiz çocuklarla çalışan Adalet Bakanlığı, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı gibi yönetsel birimler açısından ve çocuk haklarının korunması bakımından literatüre ve uygulayıcılara katkı sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
Unaccompanied minors who are the weakest of the vulnerable groups affected by the acceleration of migration movements in the period from the beginning of the 1900s to the present and especially immigrations that took place after the second world war; are those who cannot benefit from the protection of their parents or anyone who will protect them in the first degree legally or according to customary law. In this thesis, primarily the rights and freedoms of the unaccompanied minors have been determined in the light of international documents, then the qualification of unaccompanied minors in terms of private international law and unaccompanied minors' legal status in terms of foreigners and citizenship law have been revealed. Afterwards, the situations of unaccompanied minors have been examined in terms of conflict of laws, the legal problems they might encounter both in practice and in theory have been determined and solution suggestions have been proposed. The subject of this thesis will contribute to the literature and practitioners in terms of administrative units such as the Ministry of Justice, the Ministry of Family and Social Policies, the Ministry of Interior which are working with unaccompanied minors and in terms of protection of the children's rights, especially in the Republic of Turkey which has a young immigrant population.