Utilizing informational texts in teaching elementary science
İlkokul fen bilgisi öğretiminde bilgilendirici metinlerin kullanımı
- Tez No: 999950
- Danışmanlar: DOÇ. MEREDITH PARK ROGERS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Indıana Unıversıty Bloomıngton
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İlköğretim Sınıf Öğretmenliği Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı, ilkokul fen bilimleri eğitiminde bilgilendirici metinlerin kullanımına dair önceki literatürü inceleyerek, öğretmenler ve müfredat tasarımcıları için en iyi uygulamalara yönelik öneriler sunmaktır. Bu tartışma, bilgilendirici metinlerin tanımları ve bu metinlerin öğrencilerin mevcut öğrenme süreçleri ile yaşam boyu öğrenmeye hazırlıklarındaki hayati rolünün açıklanmasıyla başlamaktadır. Ardından çalışmanın yöntemi açıklanmakta, ilgili araştırmalar eleştirel bir şekilde gözden geçirilmekte ve ilkokul öğretmenlerinin bu metinleri fen öğretimine nasıl entegre edebileceklerine dair öneriler sunulmaktadır. Gelecekte yapılacak araştırmalar için çıkarımlar da önerilecektir.
Özet (Çeviri)
The purpose of the present study is to review previous literature on informational text use in elementary science education in order to suggest best practices as a resource for teachers and curriculum designers. This discussion begins with definitions of informational texts and explanation of their vital role in students' present learning and preparation for lifelong learning. The methodology of the study is then described, followed by a critical review of relevant research and suggestions for how elementary education teachers might integrate these texts into science instruction. Implications for future research will also be suggested.