Sosyalı̇st devrı̇m ve eğı̇tı̇m: Küba'dakı̇ sosyalı̇st eğı̇tı̇m modelı̇nı̇n okul öncesı̇ eğı̇tı̇me yansımaları
Socialist revolution and education: Reflections of the socialist education model in Cuba on early childhood education
- Tez No: 999951
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET NUR TUĞLUK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Küba'daki sosyalist eğitim modelinin okul öncesi eğitime yansımalarını incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırma, özellikle Círculos Infantiles sistemi üzerinden erken çocukluk eğitiminde ideolojik yönelimlerin, pedagojik hedeflerin ve toplumsal yeniden üretim süreçlerinin nasıl şekillendiğini ortaya koymayı hedeflemektedir. Çalışmada, eğitim ile ideoloji arasındaki ilişki, sınıf ortamı, öğretmen figürü ve çocukluk anlayışı bağlamında ele alınmıştır. Bu çerçevede erken çocukluk eğitimi, yalnızca pedagojik bir hazırlık süreci olarak değil, çocukların toplumsal normlarla, sembollerle ve kolektif kimlik anlayışıyla ilk kez karşılaştıkları ideolojik bir alan olarak değerlendirilmiştir. Araştırma, nitel araştırma yaklaşımı çerçevesinde tasarlanmış olup doküman incelemesine dayalıdır. Küba eğitim politikalarına ilişkin resmi belgeler, pedagojik metinler ve sosyalist eğitim literatürü tarihsel ve eleştirel bir perspektifle analiz edilmiştir. Veriler, tematik ve kavramsal analiz yöntemiyle değerlendirilmiş; kolektivizm, devrimci bilinç, yurttaşlık eğitimi, toplumsal cinsiyet ve bakım emeği gibi temel temalar etrafında incelenmiştir. Öğretmen figürü, yalnızca pedagojik bir rehber olarak değil, aynı zamanda ideolojik değerlerin taşıyıcısı ve aktarıcısı olarak ele alınmış; eğitim sürecinde bilincin nasıl üretildiği ve yönlendirildiği sorgulanmıştır. Elde edilen bulgular, Küba'da okul öncesi eğitimin kamusal bir sorumluluk olarak ele alındığını ve erken çocukluk döneminin toplumsal dayanışma, kolektif değerler ve devrimci bilinç doğrultusunda yapılandırıldığını göstermektedir. Bununla birlikte çalışma, ideolojik hedeflerle pedagojik pratikler arasındaki ilişkinin her zaman sorunsuz işlemediğini; özellikle toplumsal cinsiyet rolleri, bakım emeğinin kadınlar üzerinde yoğunlaşması ve çocuklukta ideolojik aktarımın sınırları bağlamında belirli gerilim alanlarının ortaya çıktığını da ortaya koymaktadır. Bu durum, sosyalist pedagojinin güçlü bir eşitlik ve kamusallık iddiası taşımasına rağmen, toplumsal yeniden üretim süreçleri içinde bu iddianın her zaman eşitlikçi sonuçlar üretmediğini göstermektedir. Bu bağlamda tez, Küba okul öncesi eğitim modelini ne idealize eden ne de indirgemeci biçimde eleştiren bir yaklaşımla değerlendirmekte; sosyalist pedagojinin erken çocukluk eğitimindeki olanaklarını ve sınırlılıklarını birlikte tartışarak çağdaş eğitim tartışmalarına katkı sunmayı amaçlamaktadır. Bu yönüyle çalışma, erken çocukluk eğitimi ile ideoloji arasındaki ilişkiyi durağan ve tek yönlü bir aktarım süreci olarak değil, tarihsel, toplumsal ve pedagojik etkileşimler içinde şekillenen dinamik bir süreç olarak ele almaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the reflections of the socialist education model in Cuba on early childhood education. Focusing particularly on the Círculos Infantiles system, the research seeks to reveal how ideological orientations, pedagogical objectives, and processes of social reproduction are structured within early childhood education. The study addresses the relationship between education and ideology through the lenses of the classroom environment, the figure of the teacher, and conceptions of childhood. Within this framework, early childhood education is approached not merely as a preparatory pedagogical stage, but as an ideological space in which children encounter social norms, symbols, and a sense of collective identity for the first time. The research is designed within a qualitative research paradigm and is based on document analysis. Official Cuban educational policies, pedagogical texts, and socialist education literature are examined through a historical and critical perspective. The data are analyzed using thematic and conceptual analysis, organized around key themes such as collectivism, revolutionary consciousness, citizenship education, gender, and care labor. The teacher figure is conceptualized not only as a pedagogical guide but also as a carrier and transmitter of ideological values, prompting an inquiry into how consciousness is produced and shaped through educational practices. The findings indicate that early childhood education in Cuba is treated as a public responsibility and that the early childhood period is structured around principles of social solidarity, collective values, and revolutionary consciousness. However, the study also demonstrates that the relationship between ideological objectives and pedagogical practices does not always function without tension. In particular, the persistence of gendered roles, the concentration of care labor on women, and the limits of ideological transmission in early childhood emerge as significant areas of tension. These findings suggest that although socialist pedagogy advances a strong claim to equality and public responsibility, this claim does not always result in egalitarian outcomes within processes of social reproduction. In this context, the thesis evaluates the Cuban early childhood education model through a perspective that neither idealizes nor reduces it to a purely critical narrative. Instead, it discusses both the possibilities and the limitations of socialist pedagogy in early childhood education, contributing to contemporary debates on education. Accordingly, the study conceptualizes the relationship between early childhood education and ideology not as a static or unidirectional process of transmission, but as a dynamic process shaped by historical, social, and pedagogical interactions.