Hava aracı ipoteği
Aircraft mortgage
  1. Tez No: 250041
  2. Yazar: ANT DEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN İŞGÜZAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk (Medeni Hukuk) Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Medeni Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 278
Özet
Hava aracı ipoteği, 04.10.1983 tarih, 2920 sayılı Türk Sivil Havacılık Kanunu'nun 69 vd. maddelerinde düzenlenmiştir.Hava aracı ipoteği, bir alacağın teminatını oluşturmak üzere, borçlu veya üçüncü kişiye ait hava aracı üzerinde, zilyetliğin devrine gerek olmaksızın, hava aracı siciline tescil suretiyle tesis edilen ve sahibine, borçlunun borcunu ifa etmemesi halinde hava aracını, İcra ve İflâs Kanunu hükümlerine göre paraya çevirterek bedelinden alacağını öncelikli olarak tahsil etme yetkisi veren sınırlı bir aynî haktır.Hava aracı ipoteği, hava aracı siciline tescil suretiyle tesis edilen bir sicilli taşınır rehni türüdür.Hava aracı ipoteği, asıl alacağa bağlı fer'î bir hak olup, yalnızca teminat fonksiyonu vardır.İpotek hakkı sahibine, alacağı ödenmediği takdirde, hava aracını, paraya çevirterek bedelinden alacağını öncelikli olarak tahsil etme yetkisi verir.Hava aracı ipoteği, hava aracı siciline tescil edilmiş olan Türk sivil hava araçları üzerinde tesis edilebilir. Devlet hava araçları ile Türk sivil hava aracı tanımı dışında kalan hava araçları hava aracı ipoteğine konu olamaz.Hava aracı ipoteği, üçüncü bir kişiye ait hava aracı üzerinde de tesis edilebilir. İpoteğin tarafları alacaklı ile ipotek veren maliktir. İpoteğin hukukî sebebini oluşturan işlem, ipotek sözleşmesi olabileceği gibi, ölüme bağlı bir tasarruf, mahkeme kararı ya da kanun hükmü de olabilir.İpoteğin tesisine ilişkin anlaşma şekle tabî olup, malik ile ipotek alacaklısı arasında yapılan anlaşmanın yazılı olması ve malik ile alacaklının sözleşmede yer alan imzalarının noterce onanması şarttır.İpotek hakkının doğumu için, hava aracı siciline tescil zorunludur. Tescil ipotek hakkı açısından kurucu etkiye sahiptir.Hava aracı ipoteğinin kapsamına hava aracı yanında bütünleyici parça ve eklentileri, kira bedelleri ve sigorta tazminatı da girer.Ana para, takip giderleri, faizler ile hava aracının korunması için yapılan masraflar ve ipotek alacaklısı tarafından ödenen sigorta primleri, hava aracının alacak bakımından kapsamını oluşturur.Türk Sivil Havacılık Kanunu'nda akdi hava aracı ipoteği yanında, kanunî hava aracı ipoteği, yabancı para esasına göre hava aracı ipoteği, birlikte hava aracı ipoteği ile nama ve hamiline yazılı tahvillerden doğan alacaklar için tesis edilen hava aracı ipoteği de düzenlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Aircraft MortgageAircraft Mortgage has been regulated by Article 68 et seq. of The Turkish Civil Aviation Act (Law No: 2920). This legal regulation provides establishing a pledge without the requirement of the transfer of possession of the aircraft.Aircraft Mortgage, is a limited real right which can be established as collateral on the aircraft owned by the borrower or a third party without need to transfer the possession of the aircraft, by registering the mortgage to the an Aircraft Register and in case the borrower in default it the beneficiary has the right to initiate the legal procedure in accordance with the terms of Law of Execution and Bankruptcy Code (Law No: 2004) and recover the monies with priority granted by such pledge.Aircraft Mortgage is a pledge of movable asset, which can be established by registration to the Aircraft Register.Aircraft Mortgage can only be established on Turkish civil aircrafts registered to aircraft register. State aircrafts and aircrafts which do not fall into the definition of ?Turkish civil aircraft? can not be the subject to an Aircraft Mortgage.Aircraft Mortgage is incident to principle right and only has the security function .The Aircraft Mortgage Agreement is subject to a form requirement. The Agreement to be executed between the aircraft owner (mortgagor) and mortgagee has to be in writing and the signatures appearing thereon has to bear notary public attestation.Registration of the mortgage on the aircraft to the Aircraft Register is a legal requirement and mandatory for the effectiveness and validity of the aircraft mortgage.