Dematel ve Copras yöntemleri ile termal otel seçimi
Thermal hotel selection using Dematel and Copras methods
- Tez No: 999954
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞE EDİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonometri, Econometrics
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonometri Ana Bilim Dalı
Özet
Termal turizm sektörü, artan rekabet koşulları ve yükselen hizmet beklentileri nedeniyle işletme performanslarının çok boyutlu kriterler çerçevesinde değerlendirilmesini gerektirmektedir. Bu çalışmanın amacı, Türkiye'de faaliyet gösteren beş yıldızlı termal otel işletmelerinin performanslarını çok kriterli karar verme yaklaşımı kapsamında analiz etmek ve alternatifleri göreli performans düzeylerine göre sıralamaktır. Araştırma kapsamında Türkiye'nin farklı bölgelerinde ve illerinde faaliyet gösteren 64 termal otel değerlendirilmiştir. Performans analizinde fiyat/performans dengesi, otelin imkânları, termal su kalitesi, otelin konumu, personel hizmet kalitesi, spa hizmetleri ile yiyecek ve içecek hizmetleri kriterleri kullanılmıştır. Kriterler arasındaki nedensel ilişkileri belirlemek amacıyla DEMATEL yöntemi uygulanmış ve kriter ağırlıkları hesaplanmıştır. Elde edilen ağırlık değerleri COPRAS yöntemi ile kullanılarak otellerin göreli performans düzeyleri belirlenmiş ve işletmeler performans sıralamasına göre değerlendirilmiştir. Analiz sonuçları, fiyat–performans dengesinin en önemli kriter olduğunu ortaya koymakta; bu kriteri otelin imkânları ve termal su kalitesi takip etmektedir. COPRAS yöntemi sonucunda işletmeler arasında performans farklılıkları ortaya konulmuştur. Bu çalışma, termal otel performans değerlendirmesine yönelik çok kriterli analitik bir model sunarak alana metodolojik katkı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The thermal tourism sector, due to increasing competition and rising service expectations, requires the evaluation of business performance within a multi-dimensional framework. The aim of this study is to analyze the performance of five-star thermal hotel businesses operating in Turkey within the framework of a multi-criteria decision-making approach and to rank the alternatives according to their relative performance levels. The study evaluated 64 thermal hotels operating in different regions and provinces of Turkey. The performance analysis utilized the following criteria: price/performance ratio, hotel facilities, thermal water quality, hotel location, staff service quality, spa services, and food and beverage services. The DEMATEL method was applied to determine causal relationships between the criteria, and criterion weights were calculated. The weighted values obtained were used with the COPRAS method to determine the relative performance levels of the hotels, and the businesses were evaluated according to their performance ranking. The analysis results reveal that the price-performance ratio is the most important criterion; this is followed by the hotel's facilities and the quality of the thermal water. The COPRAS method revealed performance differences among businesses. This study provides a methodological contribution to the field by presenting a multi-criteria analytical model for evaluating the performance of thermal hotels.