Sınıf rehberlik programlarının 21. yüzyıl becerileri açısından incelenmesi
An examination of classroom guidance programs in terms of 21st century skills
  1. Tez No: 999955
  2. Yazar: HAVVA ÇOPUR ÜLKER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RAMAZAN KARATEPE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, Millî Eğitim Bakanlığı tarafından yayımlanan Ortaöğretim Sınıf Rehberlik Etkinlikleri Cilt 1 ve Cilt 2 kitaplarında yer alan 9. sınıf rehberlik etkinliklerinin; öğrencilerin sosyal, duygusal, akademik ve kariyer gelişim alanlarıyla ilişkisini ortaya koymak ve bu etkinliklerin 21. yüzyıl becerileri ile sosyal beceriler açısından ne ölçüde örtüştüğünü incelemektir. Araştırmada, sınıf rehberlik etkinliklerinin öğrencilerin yalnızca akademik başarılarını değil, aynı zamanda sosyal-duygusal yeterliliklerini ve yaşam becerilerini desteklemedeki rolü bütüncül bir bakış açısıyla ele alınmıştır. Araştırma, nitel araştırma yaklaşımı çerçevesinde yürütülmüş olup betimsel doküman analizi yöntemi kullanılmıştır. Çalışmanın veri kaynağını, Millî Eğitim Bakanlığı tarafından yayımlanan Ortaöğretim Sınıf Rehberlik Etkinlikleri Cilt 1 ve Cilt 2 kitaplarında yer alan 9. sınıf rehberlik etkinlikleri oluşturmaktadır. Analiz sürecinde etkinlikler; OECD, P21, ATC21 ve ISTE tarafından belirlenen uluslararası 21. yüzyıl beceri çerçeveleri ile Millî Eğitim Bakanlığı 21. yüzyıl becerileri ve sosyal beceriler çerçevesi temel alınarak incelenmiştir. Her bir etkinliğin hangi becerilerle ilişkili olduğu sistematik biçimde değerlendirilmiştir. Araştırmadan elde edilen bulgular, her iki ciltte yer alan 9. sınıf rehberlik etkinliklerinde özellikle iletişim, iş birliği, empati, öz farkındalık, duyguları tanıma ve problem çözme gibi sosyal-duygusal becerilerin ön plana çıktığını göstermektedir. Etkinliklerin öğrencilerin sosyal uyumunu, benlik gelişimini ve sağlıklı ilişkiler kurma becerilerini destekleyici nitelikte olduğu belirlenmiştir. Bununla birlikte, dijital okuryazarlık, eleştirel düşünme, yenilikçilik ve yaratıcı düşünme gibi bazı 21. yüzyıl becerilerine sınırlı düzeyde yer verildiği; özellikle teknoloji temelli becerilerin ve üst düzey bilişsel süreçleri destekleyen kazanımların yetersiz kaldığı tespit edilmiştir. Sonuç olarak, Ortaöğretim Sınıf Rehberlik Etkinliklerinin öğrencilerin sosyal-duygusal gelişimlerini desteklemede önemli bir işleve sahip olduğu, ancak 21. yüzyılın gerektirdiği beceriler açısından daha dengeli ve bütüncül bir yapıya kavuşturulması gerektiği görülmektedir. Araştırma bulgularının, sınıf rehberlik programlarının geliştirilmesine, sosyal becerilerin ve 21. yüzyıl becerilerinin rehberlik etkinliklerine daha sistematik biçimde entegre edilmesine ve rehberlik uygulamalarının çağdaş eğitim yaklaşımlarıyla uyumlu hâle getirilmesine katkı sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the 9th grade activities included in Secondary School Classroom Guidance Activities Volume 1 and Volume 2 published by the Ministry of National Education in terms of 21st century skills and social skills, and to reveal the relationship of these activities with students' social, emotional, academic, and career development domains. Within this framework, the study addresses classroom guidance activities from a holistic perspective by emphasizing their role not only in supporting academic success but also in fostering social-emotional competencies and life skills required in the 21st century. This research was conducted using a qualitative research approach and employed the descriptive document analysis method. The data source of the study consists of the 9th grade classroom guidance activities included in Volume 1 and Volume 2 of the Secondary School Classroom Guidance Activities books published by the Ministry of National Education. During the analysis process, the activities were examined based on international 21st century skills frameworks developed by OECD, P21, ATC21, and ISTE, as well as the national 21st century skills and social skills framework defined by the Ministry of National Education. Each activity was systematically analyzed to determine the skills it addresses. The findings indicate that social-emotional skills such as communication, cooperation, empathy, self-awareness, emotional regulation, and problem-solving are prominently emphasized in both volumes. The activities were found to support students' social adjustment, self-development, and ability to establish healthy interpersonal relationships. However, it was determined that certain 21st century skills, including digital literacy, critical thinking, creativity, and innovation, are addressed to a limited extent. In particular, technology-related competencies and higher-order cognitive skills were found to be insufficiently represented in the activities. In conclusion, the classroom guidance activities play a significant role in supporting students' social-emotional development; however, they need to be strengthened through a more balanced and comprehensive integration of 21st century skills. The results of this study are expected to contribute to the improvement of classroom guidance programs, the systematic integration of social skills and 21st century skills into guidance activities, and the alignment of guidance practices with contemporary educational approaches.