Haber programlarında gizli kamera kullanımı ve etik
The Use of hidden camera in news programmes and ethics
- Tez No: 99997
- Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT ÇAPLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
115 Sönmez, Mediha Ebru, Haber Programlarında Gizli Kamera Kullanımı ve Etik, Yüksek Lisans Tezi, Danışman: Prof.Dr. Bülent Çaplı, 116 s. ÖZET Televizyon haberciliğinde gizli kameranın bir haber toplama yöntemi olarak kullanılması etik tartışmalardan birini oluşturmaktadır. Araştırmacı gazeteciler haber programlarında kullandıkları gizli kamerayı basın özgürlüğü ve kamunun bilme hakkı gibi profesyonel basın ideolojisinin söylemleri ile meşrulaştırmaktadırlar. Bu çalışmada gizli kameranın hukuki yönü, özel yaşamın gizliliği, kişilik haklarının ihlali konuları medya etiği bağlamında tartışılmaktadır. Çalışmanın birinci ve ikinci bölümünde haber, televizyon haberciliği ve etik kavramları üzerinde durulmakta; ülkemizde ve dünyada medya etiğine ilişkin düzenlemeler anlatılmaktadır. Ayrıca A.B.D. ve İngiltere'de gizli kamera kullanımı ile ilgili olarak meslek kuruluşlarının belirledikleri ilkeler ve örnek olaylar da verilmektedir. Çalışmanın son bölümünde gizli kamera kullanılan haber programlarına örnek olarak Arena ve Söz Fatoda adlı iki haber program değerlendirilmekte, bunlara ilişkin olarak akademisyenlerin ve medya mensuplarının yazılı basında yer alan görüşleri aktarılmaktadır.
Özet (Çeviri)
116 Sönmez, Mediha Ebru, The Use of Hidden Camera in News Programmes and Ethics, Master's Thesis, Advisor: Prof.Dr. Bülent Çaplı, 116 p. ABSTRACT The use of hidden camera as a news gathering technique in television news programmes is one of the debates about the ethics issues. Investigative reporters justify their use of hidden camera by bringing the professional media discourses like freedom of media and the public's right to know the information captured on tape. In this study, the legal side of hidden camera, the privacy of private life and infringement of the rights of individuals are discussed in the context of media ethics. In the first and second chapters of the study, we concentrated on the concepts of news, television news and ethics; explained the arrangement of ethical issues in Turkey and other countries of the world. Besides the ethical standards, codes of media organizations and examples of hidden camera journalism in U.S. A and Britain were given. In the last chapter of the study, as the examples of the usage of hidden camera, the two news programmes Arena and Söz Fatoda, are evaluated. Also the opinions of media members and academicians published in newspapers and periodicals in relating to these examples were discussed.