Medya ve sağlık sektöründe özelleştirme: Medya sahipliği ve sağlık haberleri ilişkisinin çözümlenmesi
Privatisation in media and health sectors: the analys of relation between media ownership and news about health
- Tez No: 99996
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HALUK GERAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, İşletme, Journalism, Business Administration
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
ÖZET Çalışmada sağlık alanında yatırım/mülkiyeti tespit edilen medyaların sağlık sektöründe özelleştirme sorununa ilişkin olarak mülkiyet-içerik ilişkisi bağlamında özelleştirme yanlısı tutumun haber içeriklerinde ve üretiminde gerçekleşip gerçekleşmediği incelenmektedir. Medya holdinglerinin mülkiyet yapıları ile sağlık sektöründeki özelleştirme yanlısı haberler arasındaki ilişki eleştirel ekonomi politik yaklaşım çerçevesinde, siyasal, ekonomik ve ideolojik bütünlüğü içerisinde değerlendirilmiştir. Eleştirel ekonomi politiğin medya alanında meydana gelen değişimlere ilişkin değerlendirmeleri bağlamında, kapitalizmin yeniden yapılanma sürecinin temel özellikleri incelenmiştir. 1980Tİ yıllarda yeniden yapılanmaya başlayan uluslararası kapitalizmin dünya genelinde, bu değişime bağlı olarak ortaya çıkan iletişim politikaları, Türkiye özelinde ise medyanın yeniden yapılanması; medyada yoğunlaşma ve tekelleşme ile medya holdinglerinin sermaye yapıları ve haber içeriği bağlamında ele alınmıştır. Türkiye' de basın sermayesinin basın dışı sermaye ile bütünleşmesi tekelleşme sürecini getirmiş medya sahipleri medya dışı pek çok alanda olduğu gibi sağlık sektöründe de yatırım/mülkiyet sahibi olmuşlardır. Kapitalizmin yeniden yapılanmasının temel dinamikleri medya sektöründe olduğu gibi sağlık sektöründe de etkili olmuştur. Bu bağlamda, sağlık sektöründeki özelleştirme/yeniden yapılanma sürecinin temel özellikleri incelenmiş; sektördeki özelleştirmenin çözümlenmesinde önemli olan konu/temalar tespit edilerek, bunlara uygun haber kategorileri oluşturulmuştur. Bu kategoriler üzerinden sağlık sektöründe yatırım/mülkiyeti olan Milliyet ve Türkiye gazeteleri ile alanda yatırım/mülkiyeti olmayan Cumhuriyet gazetesi karşılaştırmalı olarak incelenmiştir. Çalışmada sağlık sektöründeki özelleştirme sürecinin sektörde yatırımı/mülkiyeti olan medyaların yatırım/mülkiyeti olan medyadan farklı olarak haber içerikleri düzeyinde özelleştirme yanlısı ve kamu sağlık sisteminin olumsuzlanması yönünde düzenlendiği bulgulanmıştır. Bu çıkarsamanın gazetelerin sağlık sektöründeki mülkiyet/yatırımlarından kaynaklandığı söylenebileceği gibi, farklı nedenselllik bağları kurulabileceği de göz ardı edilmemektedir. Araştırma örneklemi çerçevesinde seçilen gazetelerin yayın politikaları ve ideolojik yönelimleri (Milliyet ve Türkiye gazetelerinin liberal ekonomiye. Cumhuriyet gazetesinin ise devletçi ekonomiye yatkın olması) sağlık sektöründe özelleştirmeye yönelik haber içeriğinde dikkate alınması gereken olgulardır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, the media co-operation' s-being determined investments/ownership in health sector- privatisation supported attitude towards effect to the news content and product are being examined. The relation between media conglomeratesownership structures and the news which support privatisation in health sector was evaluated totally (a) political, (b) economical and (c) ideological at the frame of a critical economy political approach. In the study, primary characteristics of the deregulation process of the capitalism was examined. The relation between media conglomesates ownershipO structures and the news which support privatisation in health sector was evaluated totally (a) political, (b) economical and (c) ideological at the frame of a critical economy political approach. In the study, primary characteristics of the deregulation process of the capitalism was examined in the context of critical economy polities' evaluations concerning the changes in media sector. The communication politics of the international capitalism that started to deregulate in 1980s and in Turkey (a) the deregulation of media, (b) concentration and monopolisation in media and (c) news contents were considered. In Turkey the unification of press capital with exterior capital brought monopolisation process; media owners had investments/ownership in health sector as in the other sectors. In this context, (a) primary characteristics of privatisation/deregulation process in health sector were examined; (b) principle titles at the analyses of privatisation were determined and (c) news were classified. In the study, Milliyet and Türkiye newspapers which have investments / ownership in health sector were examined in comparison with Cumhuriyet newspaper which does not have investments / ownership in health sector. In the findings, (a) privatisation supporter and (b) opposite to the public health system approaches were determined at the level of news contexts of the media co-ooperations which have investments / ownership at the process of privatisation in health sector. The publication politics and ideological tendencies of the chosen newspapers at the frame of research sample (Milliyet and Türkiye newspapers' being inclined to liberal economy and Cumhuriyet newspaper's being inclined to economy compatible with state control) should be taken into consideration at the news contents concerning to privatisation in health sector.