Güvenlik yönetişimi çerçevesinde ulus-üstü polislik uygulamaları: EUROPOL örneğinde göç sorunu ile mücadelenin bir analizi
Supranational policing practices through the concept of security governance: An analysis of the struggle with migration problem in the case of EUROPOL
- Tez No: 586922
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜLENT SARPER AĞIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Sosyoloji, Uluslararası İlişkiler, Public Administration, Sociology, International Relations
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 160
Özet
Günümüzde uluslararası göçmen sayılarının artışı ve beraberinde gelen güvenlik sorunları özellikle Avrupa'yı ilgilendiren önemli konulardan biri haline gelmiştir. Savaşlar, doğal afetler, ekonomik gerekçeler, iklim değişiklikleri, gelir dağılımındaki adaletsizlikler, fırsat eşitsizlikleri gibi birçok neden göçlerin nedenini oluşturabilmektedir. Avrupa Birliği'nde birliği oluşturan ülkelerin iktisadi ve sosyal gelişmişlik düzeyi bu ülkelere doğru oluşan göç hareketinin temel nedenlerinden biri olmaktadır. Son yıllarda Avrupa'da göçe dayalı güvenlik kavramının ulusüstüleşmesi güvenlik yönetişimi kavramını gündeme getirmiştir. Özellikle Soğuk Savaş dönemi sonrası Avrupa Birliği güvenlik konusunda ulus üstü çabalar göstermiş, bu çabalar daha fazla sonuç elde etmeye başlamıştır. Güvenlik kavramının içeriğinin genişlemesi nedeniyle ulusal hükümetler yeterli uzmanlık ve kaynak konusunda sıkıntıya düşmüşlerdir. Özellikle mülteciler konusunun güvenlik kavramını yeniden şekillendirmesiyle birlikte hükümet dışındaki aktörler de güvenlik sürecinde rol almaya başlamışlardır. Güvenlik yönetişimi çerçevesinde ulus devletlerin yanı sıra uluslararası örgütlerin de güvenlik politikalarında göz önünde bulundurulması gerektiği ortaya çıkmıştır. Yasa dışı göç sorununda rol alan uluslararası güvenlik birimlerinden biri de Avrupa Polis Ofisi olarak adlandırılan EUROPOL'dür. EUROPOL, Avrupa Birliği üyesi ülkeler ile birliğin ortaklık kurduğu diğer ülkelerin güvenlik güçleri arasında, uluslararası organize suçlar ve terörizm konusunda iş birliği ve etkili çalışma ortamı sağlamak amacıyla kurulmuş bir birim olarak faaliyetlerini sürdürmektedir. ANAHTAR SÖZCÜKLER: Güvenlik Yönetişimi, Ulus-Üstü Güvenlik, Göç Sorunu ve Europol
Özet (Çeviri)
Currently, increasing number of international migrants and the accompanying security problems have become one of the most important issues concerning Europe. Many reasons such as wars, natural disasters, economic reasons, climate changes, differences in living standards and inequalities of opportunity can be the cause of migration. The level of economic and social development of the member countries of European Union is one of the main reasons for the migration movement towards these countries. In recent years, the transnationalization of the concept of migration-based security in Europe has helped to raise the concept of security governance. Especially after the Cold War period, the European Union has made supranational efforts on security and these efforts have begun to achieve more results. Due to the expansion of the content of the concept of security, national governments have been challenged by inadequate expertise and resources. Especially when the issue of refugees reshapes the concept of security, actors other than the governments have started to take a role in the security process. Within the framework of security governance, it has been revealed that nation-states as well as international organizations need to be taken into account in their security policies. One of the international security units involved in the problem of illegal immigration is EUROPOL, called the European Police Office. EUROPOL is a unit established among the security forces of the European Union member countries and other countries where the union is established, in order to provide cooperation and effective working environment on international organized crime and terrorism. KEYWORDS: Security Governance, Transnational Security, Migration Problem and Europol