A Modular ESP course design for the advanced learners of English at the Army Academy
Kara Harp Okulu'nda ileri düzey İngilizce öğrencileri için bir modüler ESP programı
- Tez No: 43105
- Danışmanlar: PROF.DR. SABRİ KOÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 1995
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 195
Özet
ÖZET Birinci bölümde, bu çalışmanın amacı belirtilmektedir. Burada, geliştirilecek mesleki îngilizceye yönelik alternatif dil öğretim programının farklı değişkenleriyle ilgili gerekli bilgileri sağlamak amacıyla neden böyle bir çalışmaya gereksinim duyulduğuna dair detaylı açıklamalar yapılmaktadır. Mesleki İngilizce ile ilgili olarak okullar, öğretmenler, programcılar ve öğrencilerin karşılaştığı problemlere genel olarak değinilmiş ve modüler programlamanın, bu problemleri ortadan kaldırmada veya azaltmada yararlı olacağı önerilmiştir. ikinci bölüm, konuyla ilgili kitap ve makalelerin incelenmesiyle /müfredat kavramını ve bu kavramın dil öğretimindeki yerini ortaya çıkarmayı amaçlamaktadır. Program hazırlamayı etkileyen faktörler ve program hazırlama sırasında takip edilen safhalar ana hatlarıyla belirtilmektedir. Ayrıca, mesleki İngilizce, en yaygın programlama türleriyle birlikte incelenmektedir. Daha sonra modüler programlama yöntemi açıklanmaktadır. üçüncü bölüm, özellikle. Kara Harp Okulunda verilen ileri düzeye mesleki İngilizce derslerinde karşılaşılan problemleri ele almaktadır. Program geliştirmede her biri son derece önemli olan Kara Kuvvetlerinin beklentileri, 1990 'dan beri uygulanan sistem mühendisliği programının gerekleri, öğrencilerin özellikleri ve okulun imkan ve kabiliyetleri detaylı olarak incelenmiştir. - iv -Dördüncü bölüm, Kara Harp Okulunda uygulanan ihtiyaç analizi araştırmasını kapsamaktadır. Bu bölümde, öğrenci ve öğretmenlerin katılımıyla uygulanan anket ve görüşmelerin hazırlanışı, uygulanışı, sonuçların analizi ve yorumları verilmektedir. Beşinci bölümde, önceki bölümlerdeki bulgulara dayalı olarak örnek bir modüler program sunulmaktadır. Bir programlama modeli verildikten sonra. Kara Harp Okulundaki dil öğretiminin amaçları incelenmektedir. Daha sonra programlamayı etkileyen değişkenlere ve sınırlamalara değinilmektedir. Ayrıca dersin genel hedefleri, ders konuları ve ders materyallerinin seçiminde izlenen yollar detaylı olarak verilmektedir. Bu bölüm yeni modüler programdan iki örnek modülle tamamlanmaktadır. Son bölümde ise bu araştırmanın sonuçları ve ileride yapılacak çalışmalarla ilgili öneriler verilmektedir. - v -
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study, the first chapter contains the statement of the aim of the study. Since it is needed to have the necessary background information related to different variables of the alternative program to be developed, this chapter includes the details inherent in the purpose of the study. The problems that are encountered by schools, teachers, curriculum developers and students who are involved especially in English for Specific Purposes are dealt with in general and it is proposed that the modular approach to syllabus design can be one of the remedies in eliminating these problems. The second chapter attempts to clarify the notion of curriculum and its place in language instruction through the review of books and articles. Those factors which affect the syllabus design and the commonly followed steps during this phase are briefly outlined. Besides, the ESP phenomenon, complete with its basic types of course design, are examined. Later on, modular approach to syllabus design is be explained. The third chapter is specifically for the problems that are faced in the teaching of advanced English at the Army Academy. The expectations of the army, the requirements of the Systems Engineering program applied since 1990, the background of the learners, the limitations and the provisions of the school, all important when developing a - vi -curriculum, are closely considered and examined. The fourth chapter involves a needs analysis survey conducted at the Army Academy. The preparation and the conduct of the questionnaires and structured interviews are outlined. Moreover, the obtained results and their analysis and interpretation are provided. In the fifth chapter a model of syllabus design based on the findings of the curriculum development outlined in the previous chapters is provided. After presenting a model of course design, the aims of language instruction at the Army Academy are examined. Later on, the variables and restrictions influencing the course design are mentioned. Later on, the general objectives of the course, the course topics and the selection of the materials are presented. The chapter is completed with two sample modules from the new modular syllabus. The sixth or the concluding chapter involves the results of the study and the suggestions for further study. - vii -