The Role of Carbohydrate Restriction in Intermittent Energy Restriction: ExploringIndependent Health Effects
Aralıklı Enerji Restriksiyonunda KarbonhidratKısıtlamasının Rolü: Bağımsız Sağlık EtkilerininAraştırılması
- Tez No: 1000071
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ADAM COLLINS, PROF. DR. SUSAN LANHAM-NEW, DR. KOUROSH R. AHMADİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Unıversıty Of Surrey
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beslenme Bilimleri Bilim Dalı
Özet
Özet Amaç: Kardiyometabolik hastalıkların artan prevalansı, kilo kaybı ve konvansiyonel enerji restriksiyonunun ötesinde metabolik sağlığı iyileştiren diyet müdahalelerinin gerekliliğini vurgulamaktadır. Aralıklı enerji restriksiyonu (IER) ve düşük karbonhidratlı diyetler (LCD'ler) yağ oksidasyonunu ve metabolik esnekliği artırır, ancak kalori ve karbonhidrat sınırlaması arasındaki etkileşim, bunların farklı metabolik etkilerinin belirlenmesini zorlaştırmaktadır. Bu doktora tezi, IER'de karbonhidrat sınırlamasının enerji restriksiyonundan bağımsız etkilerini izole etmeyi ve kilo verirken metabolik iyileşme sağlayabilecek bir strateji olarak yeni bir aralıklı karbonhidrat kısıtlaması (ICR) diyetinin uygulanabilirliğini araştırmayı amaçlamaktadır. Metodlar: Kısa süreli bir çapraz çalışma, farklı enerji seviyelerinde karbonhidrat sınırlamasının açlık ve yemek sonrası kardiyometabolik risk belirteçleri ve enerji metabolizması üzerindeki bağımsız etkilerini araştırmıştır. ICR diyetinin algılanması, kolaylaştırıcı ve engelleyici faktörleri bir anketle değerlendirilmiştir. Dört haftalık bir fizibilite çalışması, ICR'nin vücut kompozisyonu, enerji metabolizması ve serbest yaşayan sağlıklı bireylerde uyum üzerindeki etkisini tematik analizle destekleyerek değerlendirmiştir. Son olarak, konvansiyonel IER'ye karşı ICR'nin kardiyometabolik etkilerini incelemek için bir RCT protokolü geliştirilmiştir. Bulgular: Çapraz çalışma, karbonhidrat kısıtlamasının enerji alımından bağımsız olarak triasilgliserol ve solunum katsayısında benzer bir azalma ve esterleşmemiş yağ asitleri ve keton düzeylerinde artışa neden olduğunu göstermiştir. Bu değişiklikler sınırlandırılmamış diyetten önemli ölçüde ayrılmıştır. Anket, ICR ile ilgili potansiyel zorlukları, açlık, istek, sosyal kısıtlamalar ve sınırlı gıda seçenekleri dahil olmak üzere tahmin etmekle birlikte, bunların IER ve LCD'lere göre daha az olduğunu belirtmiştir. 4 haftalık ICR çalışması, yüksek devam oranı (%91,9), iyi uyum (%77,4) ve yaşam tarzında minimum bozulma ile güçlü kabul edilebilirlik göstermiştir. Bu öngörülen engellere rağmen, katılımcıların %84'ü diyete devam etme isteğini belirtmiştir. Sonuç: Enerji azaltımından bağımsız olarak karbonhidrat sınırlamasının, IER'deki kısıtlı bir güne benzer şekilde, kısa süreli şiddetli enerji kısıtlamasında gözlemlenenlere benzer etkiler yarattığı gösterilmiştir. Bu da ICR rejiminin temelini oluşturmaktadır. Sonraki çalışmalar, ICR'nin serbest yaşayan sağlıklı bireyler arasında hem iyi algılandığını hem de uygulanabilir olduğunu doğrulamış ve ICR'nin sürdürülebilir bir strateji olabileceğini ortaya koymuştur. Kardiyometabolik risk belirteçleri üzerindeki etkisini değerlendirmek için uzun vadeli bir çalışma planlanmaktadır. ICR'nin, özellikle kilo vermek istemeyen kişiler için bir halk sağlığı müdahalesi olarak araştırılması için daha fazla araştırma yapılması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Summary Abstract Background: The increasing prevalence of cardiometabolic diseases underscores the need for dietary interventions that enhance metabolic health beyond the effects of weight loss and conventional energy restriction. Intermittent energy restriction (IER) and low-carbohydrate diets (LCDs) enhance fat oxidation and metabolic flexibility, but the interplay between caloric and carbohydrate restriction complicates the identification of their distinct metabolic effects. This PhD project aims to isolate the independent effects of carbohydrate restriction from energy restriction in IER and to investigate the feasibility of a novel intermittent carbohydrate restriction (ICR) diet as a strategy that may provide metabolic improvement while maintaining weight. Methods: A short-term cross-over study investigated the independent effects of carbohydrate restriction at varying energy levels on fasting and postprandial cardiometabolic risk markers and energy metabolism. A survey assessed perceptions, facilitators and barriers of ICR diet. And a four week feasibility study evaluated ICR's impact on body composition, energy metabolism, and adherence in free-living healthy individuals, complemented by thematic analysis. Finally, an RCT protocol was developed to examine cardiometabolic effects of ICR against conventional IER. Results: The cross-over study demonstrated that carbohydrate restriction elicits comparable reduction in triacylglycerol and respiratory quotient and increases in non-esterified fatty acids and ketone levels, independent of energy intake. These changes were significantly different from non-restricted diet. The survey estimated potential challenges with ICR, including hunger, cravings, social constraints, and limited food choices, though less so than IER and LCDs. The 4-week ICR study demonstrated high retention (91.9%), good compliance (77.4%), and strong acceptability with minimal lifestyle disruption. Despite these anticipated barriers, 84% of participants expressed willingness to continue the diet. Conclusion: Carbohydrate restriction, independent of energy reduction, has been shown to elicit effects similar to those observed in short-term severe energy restriction, akin to a restrictive day in IER, providing a basis for the ICR regimen. Subsequent studies confirmed that ICR is both well-perceived and feasible among free-living healthy individuals, suggesting that ICR could be a sustainable strategy. A long-term study is planned to assess its impact on cardiometabolic risk markers, with further research needed to explore ICR as a public health intervention, especially for those not seeking weight loss.