Anca ilişkili vaskülit tanısıyla takip edilen hastalarda sağkalım, demografik, klinik ve laboratuvar özelliklerinin değerlendirilmesi: Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Aaraştırma Hastanesi Romatoloji Kliniği retrospektif kohort çalışması
Evaluation of survival, demographic, clinical and laboratory characteristics in patients followed up with anca-related vasculitis: A retrospective cohort study of Bakırköy Dr. Sadi Konuk Training and Research Hospital Rheumatology Clinic
- Tez No: 1000085
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULBAKİ KUMBASAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Romatoloji, Rheumatology
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İç Hastalıkları Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu çalışma, Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde takip edilen ANCA ilişkili vaskülit (AİV) tanılı hastaların demografik, klinik, laboratuvar ve prognoz özelliklerini değerlendirmek, alt tipler arasındaki farklılıkları ortaya koymak ve sağkalım verilerini literatürle karşılaştırmak amacıyla yapılmıştır. Gereç ve Yöntem: Bu retrospektif kohort çalışmaya, 2015–2024 yılları arasında AİV tanısı almış ve düzenli takibi bulunan toplam 39 hasta dahil edilmiştir. Hastaların demografik verileri, ANCA alt tipleri, klinik bulguları, organ tutulumları (özellikle böbrek ve akciğer), laboratuvar parametreleri, komorbiditeleri, indüksiyon ve idame tedavileri hasta dosyaları ve hastane bilgi yönetim sistemi üzerinden retrospektif olarak elde edilmiştir. Veriler tanımlayıcı istatistikler ile sunulmuş; alt tipler arası karşılaştırmalar uygun istatistiksel testler kullanılarak yapılmıştır. Sağkalım Kaplan–Meier yöntemi ile tanımlayıcı olarak değerlendirilmiştir. Bulgular: Hastaların yaş ortalaması 59,0±15,1 yıl olup %53,8'i erkekti. Tanı alt tiplerine göre dağılım %69,2 granülomatoz polianjit (GPA), %23,1 mikroskopik polianjit (MPA) ve %7,7 eozinofilik granülomatoz polianjit (EGPA) şeklindeydi. En sık tutulan organlar akciğer (%89,7) ve böbrek (%71,8) olarak saptandı. Akciğer tutulumu tüm alt tiplerde yüksek oranlarda izlenirken, renal tutulum GPA ve MPA hastalarında daha sık görüldü. Tanı anında renal tutulumu olan hastalarda serum kreatinin düzeyleri daha yüksekti. KBB tutulumu ve periferik sinir sistemi tutulumu açısından alt tipler arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılıklar saptandı (p<0,05). İndüksiyon tedavisinde en sık siklofosfamid kullanılırken, idame tedavisinde mikofenolat mofetil ve rituksimab öne çıktı. İzlem sürecinde iki hastada (%5,1) mortalite izlendi; her iki olguda da akciğer tutulumu mevcut olup ölüm nedeni pnömoni ilişkili sepsis olarak kaydedildi. Beş yıllık sağkalım oranı %94,9 olarak hesaplandı. Sonuç: AİV hastalarında organ tutulum dağılımı ve sağkalım verilerimiz literatür ile uyumludur. Siklofosfamid halen en sık kullanılan indüksiyon ajanı olmakla birlikte, son yıllarda ritüksimab ve MMF kullanımının arttığı gözlenmiştir. Çalışmamız, böbrek tutulumlu ve yüksek kreatinin düzeyine sahip hastalarda mortalite riskinin arttığını göstermiştir. Bu nedenle, erken tanı, sistematik organ değerlendirmesi ve yakın izlem özellikle bu hasta grubunda kritik öneme sahiptir. Aynı zamanda çalışma, AİV'nin tanı ve izleminde klinik pratiğe yönelik uygulanabilir mesajlar da sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Objective: To evaluate the demographic, clinical, laboratory, treatment characteristics, and survival outcomes of patients with ANCA-associated vasculitis (AAV) followed at Bakırköy Dr. Sadi Konuk Training and Research Hospital and to compare the findings with current literature. Methods: In this retrospective cohort study, 39 patients diagnosed with AAV between 2015 and 2024 were included. Demographic characteristics, ANCA subtypes, clinical findings, organ involvement—especially renal and pulmonary—laboratory parameters, comorbidities, and induction and maintenance therapies were obtained retrospectively from hospital records. Data were presented using descriptive statistics, and subgroup comparisons were performed using appropriate statistical tests. Survival was assessed descriptively using the Kaplan–Meier method. Results: The mean age of the patients was 59,0±15,1 years, and 53,8% were male. Subtype distribution was 69,2% granulomatosis with polyangiitis (GPA), 23,1% microscopic polyangiitis (MPA), and 7,7% eosinophilic granulomatosis with polyangiitis (EGPA). The most frequently involved organs were the lungs (89,7%) and kidneys (71,8%). Pulmonary involvement was common across all subtypes, while renal involvement was more frequent in GPA and MPA patients. Baseline serum creatinine levels were higher in patients with renal involvement. Significant differences among subtypes were observed regarding ear–nose–throat involvement and peripheral nervous system involvement (p<0,05). Cyclophosphamide was the most commonly used induction therapy, whereas mycophenolate mofetil and rituximab were frequently used for maintenance. During follow-up, two patients (5,1%) died due to pneumonia-related sepsis; both had pulmonary involvement. The 5-year overall survival rate was 94,9%. Conclusion: The organ involvement patterns and survival outcomes of our cohort are consistent with the literature. Our results emphasize the prognostic importance of renal involvement and baseline kidney function in AAV and highlight the need for early diagnosis, systematic organ evaluation, and close follow-up, particularly in patients with renal diseas. At the same time, the study provides clinically applicable insights for the diagnosis and follow-up of AAV.