ANCA ilişkili vaskülit tanılı hastalarda koagülasyon parametreleri, majör organ tutulumu ve hemorajik komplikasyonların ilişkisi
Relationship between coagulation parameters, major organ involvement, and hemorrhagic complications in patients with ANCA-associated vasculitis
  1. Tez No: 971274
  2. Yazar: BATUHAN ERDİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEMAL BES
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Romatoloji, Rheumatology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: ANCA ilişkili vaskülit (AAV), küçük ve orta boy damarları tutan, yüksek mortalite ve morbiditeye neden olan otoimmün bir vaskülit grubudur. En ciddi komplikasyonlar renal tutulum ve pulmoner hemorajidir. Bu çalışmanın amacı AAV tanılı hastalarda hematolojik/koagülasyon belirteçlerinin ve özellikle von Willebrand faktörünün (vWF) majör organ tutulumlarıyla, renal disfonksiyon ve pulmoner hemorajik komplikasyonlarla ilişkisini araştırmaktır Yöntem: Retrospektif, tek merkezli çalışmaya, AAV tanısıyla takip edilen ve dosya verilerine tam olarak ulaşılabilen 26 erkek 20 kadın olmak üzere, 33 granülomatöz polianjitis (GPA) ve 13 mikroskopik polianjitis (MPA) olacak şekilde 46 hasta dahil edildi. Tüm hastaları tanı ve remisyon dönemi olmadığından retrospektif olarak elde edilen değerler analize alındı. Bulgular: MPA hastaları, başvuru ve tanı yaşında GPA'ya göre daha yaşlıydı; klinik dağılımda GPA'da sinüzit, akciğer nodülü ve ateş daha sık, MPA'da akciğer infiltrasyonu belirgindi. Pulmoner hemoraji 18 (%39.1), renal disfonksiyon 24 (%52.2) hastada gelişmiş olup, renal disfonksiyon erkeklerde daha fazlaydı (p=0.040). Pulmoner hemoraji gelişen grupta aktif dönemde CRP, ESR, nötrofil, kreatinin, LDH anlamlı olarak yüksekken lenfosit, hemoglobin düşüktü (p<0.05). Renal disfonksiyon gelişen grupta aktif dönemde CRP, ESR, kreatinin, LDH anlamlı olarak yüksekken lenfosit, hemoglobin düşüktü (p<0.05). Aktif dönemde vWF yüksekliği iki grupta da yaygındı; buna karşın remisyon döneminde artmış vWF, MPA'da daha sık saptandı. vWF/vWF-kofaktör düzeyleri ile pulmoner hemoraji arasında aktif ve remisyon dönemlerinde anlamlı ilişki bulunmadı; ancak remisyon vWF yüksekliği renal disfonksiyonla ilişkiliydi. Pulmoner hemoraji eşlik eden olgularda CRP ve ESR daha yüksek, hemoglobin daha düşüktü; böbrek fonksiyon göstergeleri ve UPCR daha yüksekti; APTT/INR farklı değildi. Hemodiyaliz gereksinimi pulmoner hemoraji ile ilişkiliydi. Sonuç: Bulgularımız, özellikle aktif hastalık döneminde pulmoner hemoraji gelişenlerde CRP, ESR, nötrofil, kreatinin ve LDH değerlerinin yüksek, hemoglobin ve lenfositlerin ise düşük olduğunu ve inflamasyonun bilinen katkısını desteklemiştir. PH ile vWF (antijen/kofaktör) arasında hem aktif hem de remisyon dönemlerinde ilişki bulunmamıştır; buna karşılık remisyonda yüksek vWF düzeyi renal disfonksiyonla ilişkili olup vWF aktif döneme göre anlamlı biçimde düşmektedir. Tanı alt tipleri arasında, remisyon vWF düzeyleri MPA'da GPA'ya kıyasla daha yüksektir. vWF, endotel hasarının duyarlı bir göstergesi olarak tanımlanmakta ve vaskülitlerde prognostik bir belirteç olabileceği düşünülmüştür. Bu parametrelerin remisyon döneminde de belirli düzeyde devam eden korelasyonu, endotel disfonksiyonunun kronik bir süreç olabileceğine de işaret olabilir. Sonuç olarak, AAV hastalarında vWF ve koagülasyon parametreleri hem hastalık aktivitesini hem de majör organ tutulumu riskini yansıtabilecek potansiyel biyomarkerler olarak öne çıkmaktadır. Hem aktif hem remisyon dönemlerinde bu parametrelerin değerlendirilmesi, pulmoner hemoraji ve renal disfonksiyon gibi yüksek mortaliteye yol açabilen komplikasyonların öngörülmesine katkı sağlayabilir. Klinik pratikte bu biyomarkerlerin daha sık kullanılmasının, risk sınıflaması ve bireyselleştirilmiş tedavi stratejilerinin geliştirilmesine imkan sağlayabilir. Gelecek prospektif ve çok merkezli çalışmalarla, bulguların doğrulanmasına ve biyomarker temelli yaklaşımların AAV yönetimine entegrasyonuna katkıda bulunacaktır.
Özet (Çeviri)
Objective: ANCA-associated vasculitis (AAV) is an autoimmune vasculitis of small and medium-sized vessels that carries high mortality and morbidity. Its most severe complications are renal involvement and pulmonary haemorrhage (PH). This study aimed to investigate, in patients with AAV, the relationships between hematologic/coagulation markers—particularly von Willebrand factor (vWF)—and major organ involvement, focusing on renal dysfunction and PH. Methods: In this retrospective, single-center study, 46 patients with AAV whose records were fully accessible were included (26 men, 20 women): 33 with granulomatosis with polyangiitis (GPA) and 13 with microscopic polyangiitis (MPA). Because not all patients had both diagnosis- and remission-phase measurements, retrospectively available values were analysed. Results: Patients with MPA were older at presentation and diagnosis than those with GPA; clinically, sinusitis, pulmonary nodules, and fever were more frequent in GPA, whereas pulmonary infiltrates predominated in MPA. PH occurred in 18 (39.1%) and renal dysfunction in 24 (52.2%) patients; renal dysfunction was more common in males (p=0.040). Among patients who developed PH, CRP, ESR, neutrophils, creatinine, and LDH were significantly higher, while lymphocytes and hemoglobin were lower during active disease (p<0.05). vWF elevation was common during active disease in both groups; however, elevated remission-phase vWF was more frequent in MPA. vWF/vWF-cofactor levels showed no significant association with PH in either active or remission phases, whereas elevated remission vWF was associated with renal dysfunction. In cases with PH, CRP and ESR were higher, hemoglobin was lower, kidney function indices and UPCR were higher, and APTT/INR did not differ. The need for hemodialysis was associated with PH. Conclusion: Our findings support the known contribution of inflammation, showing that during active disease, patients who develop PH have higher CRP, ESR, neutrophil count, creatinine, and LDH, and lower hemoglobin and lymphocytes. No association was found between PH and vWF (antigen/cofactor) in either phase; however, elevated remission-phase vWF was linked to renal dysfunction, and vWF levels were significantly lower in remission than in the active phase. Among disease subtypes, remission-phase vWF levels were higher in MPA than in GPA. Defined as a sensitive indicator of endothelial injury, vWF may serve as a prognostic marker in vasculitides; the persistence of certain correlations into remission may also suggest that endothelial dysfunction is a chronic process. In summary, vWF and coagulation parameters in AAV emerge as potential biomarkers that can reflect both disease activity and the risk of major organ involvement. Assessing these parameters in both active and remission phases may help anticipate high-mortality complications such as PH and renal dysfunction. More frequent use of these biomarkers in clinical practice may enable risk stratification and individualized treatment strategies. Prospective multicenter studies are needed to validate these findings and facilitate the integration of biomarker based approaches into AAV management.