Anti-nötrofil sitoplazmik antikorların otomatize sistemle değerlendirilmesi ve antijen saptama yöntemlerinin karşılaştırılması
Evaluation of anti-neutrophil cytoplasmic antibodies with an automated system and comparison of antigen detection methods
  1. Tez No: 1017967
  2. Yazar: HAYALE HUSEYNLI SARIDAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ESVET MUTLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Bilim Dalı
Özet
Amaç: Anti-nötrofil sitoplazmik antikorlar (ANCA), başta granülomatoz polianjiit (GPA) ve mikroskopik polianjiit (MPA) olmak üzere ANCA ilişkili vaskülitlerin tanısında önemli serolojik belirteçlerdir. Günümüzde bu antikorların saptanmasında hem klasik hem de otomatize test yöntemleri yaygın olarak kullanılmakta; testin duyarlılığı, özgüllüğü ve klinik korelasyonu değerlendirme süreçlerinde belirleyici rol oynamaktadır. Bu çalışmada, ANCA testlerinin otomatize sistemlerle (EUROPattern Analyzer – EPA) değerlendirilmesi ve farklı antijen saptama yöntemleriyle (ELISA ve İmmünoblot) karşılaştırılması amaçlanmıştır. Yöntem: Çalışmaya, 1 Ocak 2024 ile 30 Ocak 2025 tarihleri arasında Akdeniz Üniversitesi Hastanesi Merkez Laboratuvarı'nda ANCA testi çalışılmış toplam 679 serum örneği dahil edilmiştir. Tüm örnekler öncelikle manuel IIF yöntemiyle cANCA ve pANCA paternleri açısından değerlendirilmiş; ardından ELISA ve İmmunoblot yöntemleriyle PR3-ANCA ve MPO-ANCA düzeyleri incelenmiştir. Ayrıca, EPA ile manuel IIF yöntemleri arasında patern tanımlama ve titre düzeylerinde sınıflama uyumu analiz edilmiştir. Bulgular: Elde edilen bulgular, manuel IIF yöntemi ile ELISA ve İmmünoblot testleri arasında yüksek düzeyde sınıflama uyumu olduğunu (κ > 0.80), buna karşılık EPA yöntemi ile manuel değerlendirme arasında patern sınıflamasında daha düşük uyum bulunduğunu göstermiştir. Özellikle düşük titreli ve atipik paternlerde otomatize sistemin sınırlılıkları belirginleşmiştir. EPA yöntemi pozitiflik-negatiflik ayrımında teknik avantajlar sunsa da, sınıflama doğruluğu açısından deneyimli uzman onayına ihtiyaç duyulmuştur. Bulgular ayrıca, ANCA istemi yapılan örneklerin geniş klinik yelpazeyi kapsadığını ve yalnızca küçük bir kısmının vaskülit tanısıyla ilişkili olduğunu ortaya koymuştur. Sonuç: ANCA testlerinin yorumlanmasında yalnızca kullanılan yöntemlerin teknik özellikleri değil, aynı zamanda klinik şüphe ve örneklem niteliği de dikkate alınmalıdır. EPA gibi otomatize sistemler iş akışında hız ve standardizasyon sağlasa da, özellikle belirsiz ya da düşük düzeyli örneklerde manuel değerlendirme ve antijen spesifik testlerle doğrulama gerekliliği devam etmektedir. Bu yönleriyle otomatize sistemlerin tanısal doğruluğunu artırmaya yönelik geliştirilmesi gereken alanlar bulunduğu değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
Objective: Anti-neutrophil cytoplasmic antibodies (ANCA) are important serological markers in the diagnosis of ANCA-associated vasculitides, particularly granulomatosis with polyangiitis (GPA) and microscopic polyangiitis (MPA). Today, both conventional and automated test methods are widely used for the detection of these antibodies; the test's sensitivity, specificity, and clinical correlation play a decisive role in the evaluation process. This study aimed to evaluate ANCA testing using an automated system (EUROPattern Analyzer – EPA) and to compare it with different antigen detection methods (ELISA and line blot). Methods: A total of 679 serum samples tested for ANCA at Akdeniz University Hospital Central Laboratory between January 1, 2024, and January 30, 2025, were included in the study. All samples were initially evaluated by the manual IIF method for cANCA and pANCA patterns, followed by measurement of PR3-ANCA and MPO-ANCA levels using ELISA and Immunoblot methods. In addition, classification agreement in pattern identification and titer levels between EPA and manual IIF methods was analyzed. Results: The findings showed a high level of classification agreement between the manual IIF method and ELISA and ımmunoblot tests (κ > 0.80), whereas a lower level of agreement was observed between EPA and manual assessment in pattern classification. The limitations of the automated system became more evident especially in low-titer and atypical patterns. Although the EPA method offered technical advantages in differentiating between positive and negative results, expert review was required for accurate classification. The results also revealed that the ANCA test requests covered a broad clinical spectrum, with only a small proportion related to vasculitis diagnosis. Conclusion: The interpretation of ANCA tests should consider not only the technical characteristics of the methods used but also clinical suspicion and sample characteristics. While automated systems like EPA provide speed and standardization in workflow, manual evaluation and confirmation with antigen-specific tests remain necessary, especially for indeterminate or low-titer cases. In this regard, there are areas in which automated systems should be improved to enhance diagnostic accuracy.