Ders dışı sportif etkinliklerin ortaokul öğrencilerinin öznel iyi oluşuna etkisinin incelenmesi
Investigating the effect of extracurricular sports activities on secondary school students' subjective well-being
- Tez No: 1000125
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN ÖZDEN YURDAKUL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, ders dışı sportif etkinliklerin ortaokul öğrencilerinin okulda öznel iyi oluş düzeyleri üzerindeki etkisini incelemektir. Araştırma, ön test–son test kontrol gruplu deneysel desenle yürütülmüştür. Çalışma grubunu Bursa ili Nilüfer ilçesinde öğrenim gören 50 ortaokul öğrencisi (deney=25, kontrol=25) oluşturmaktadır. Deney grubuna 12 hafta süreyle ders dışı sportif etkinlik programı uygulanırken, kontrol grubunda herhangi bir uygulama yapılmamıştır. Verilerin toplanmasında“Ergenler İçin Kısa Okulda Öznel İyi Oluş Ölçeği”kullanılmıştır. Elde edilen veriler bağımsız ve bağımlı örneklem t testleri ile analiz edilmiştir. Bulgular, deney grubunun okulda öznel iyi oluş düzeylerinde anlamlı bir artış olduğunu, kontrol grubunda ise anlamlı bir değişim meydana gelmediğini göstermiştir. Ayrıca son test sonuçlarında deney grubu lehine anlamlı bir fark bulunmuştur. Sonuç olarak, ders dışı sportif etkinliklerin ortaokul öğrencilerinin okulda öznel iyi oluş düzeylerini artırmada etkili olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to examine the effect of extracurricular sports activities on secondary school students' subjective well-being in school. The study was conducted using a pretest–posttest control group experimental design. The sample consisted of 50 secondary school students studying in the Nilüfer district of Bursa, Türkiye (experimental group = 25, control group = 25). While an extracurricular sports activity program was implemented with the experimental group for 12 weeks, no intervention was applied to the control group. Data were collected using the“Brief Adolescents' Subjective Well-Being in School Scale.”The data were analyzed using independent and paired samples t-tests. The findings indicated a significant increase in the subjective well-being levels of the experimental group, whereas no significant change was observed in the control group. In addition, a significant difference was found in favor of the experimental group in post-test scores. In conclusion, extracurricular sports activities were found to be effective in improving secondary school students' subjective well-being in school.