Farklı tipteki köprü ayaklarının akım üzerine etkisinin deneysel ve nümerik olarak incelenmesi
Experimental and numerical investigation of the effect of different types of bridge piers on flow
  1. Tez No: 1000135
  2. Yazar: GÖKNUR ELİF YARBAŞI KAYHANLAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALPASLAN YARAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Konya Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Köprüler, ulaşım ağlarının kritik bileşenleri olmalarının yanı sıra, akarsu yataklarında oluşturdukları kesit daralması nedeniyle akım rejimini değiştiren ve hidrolik problemlere yol açabilen mühendislik yapılarıdır. Köprü ayakları etrafında meydana gelen akım ayrılmaları, türbülans ve hız artışları su seviyesi değişikliklerine ve taban oyulmalarına neden olarak yapı güvenliğini tehdit etmektedir. Bu tez çalışmasında; farklı konfigürasyonlara sahip köprü ayaklarının akım hızı üzerindeki etkileri deneysel ve nümerik yöntemlerle karşılaştırmalı olarak incelenmiştir. Deneysel çalışmalar, laboratuvar ortamındaki açık kanalda dört farklı debi koşulunda net akış genişliği (Lnet) sabit tutulacak şekilde gerçekleştirilmiş ve hız verileri Akustik Doppler Hız Ölçer (ADV) ile ölçülmüştür. Deneysel bulguları desteklemek ve detaylandırmak amacıyla, Hesaplamalı Akışkanlar Dinamiği (HAD) tabanlı ANSYS-Fluent yazılımı kullanılmıştır. Deneysel ve nümerik analizlere ilave olarak, köprü ayaklarının memba tarafında oluşturduğu kabarma miktarı, literatürde yaygın olarak kullanılan ampirik Yarnell Denklemi ile teorik olarak irdelenmiştir. Çalışma kapsamında; kare, daire, akışa yönlendirilmiş yuvarlak burunlu ve yuvarlak burunlu olmak üzere dört farklı ayak geometrisi farklı yerleşim düzenlerinde toplam 16 model senaryosu altında incelenmiştir. Çalışmanın sonucunda; ANSYS-Fluent yazılımının açık kanal akımını yüksek doğrulukla modellediği, köprü ayağı geometrisi ve yerleşim düzeninin, akımın hidrolik performansı üzerinde etkili olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Bridges are not only critical components of transportation networks but also engineering structures that alter the flow regime and can lead to hydraulic problems due to the cross-sectional constriction they create in riverbeds. Flow separation, turbulence, and velocity increases occurring around bridge piers threaten structural safety by causing water level changes and bed scour. In this thesis study, the effects of bridge piers with different configurations on flow velocity are investigated comparatively using experimental and numerical methods. Experimental studies were conducted in a laboratory open channel under four different discharge conditions, maintaining a constant net flow width (Lnet), and velocity data were measured using an Acoustic Doppler Velocimeter (ADV). Computational Fluid Dynamics (CFD) based ANSYS-Fluent software was utilized to support and elaborate on the experimental findings. In addition to experimental and numerical analyses, the backwater rise generated upstream of the bridge piers was theoretically examined using the empirical Yarnell Equation, which is widely used in the literature. Within the scope of the study, four different pier geometries—square, circular, streamlined round-nosed, and round-nosed—were analyzed under a total of 16 model scenarios in different layout arrangements. As a result of the study, it was determined that the ANSYS-Fluent software models open channel flow with high accuracy, and that bridge pier geometry and layout arrangement are influential on the hydraulic performance of the flow.