Çeşitli CAD/CAM seramiklerine uygulanan beyazlatma ajanlarının streptococcus mutans adezyonuna etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effect of bleaching agents applied to various CAD/CAM ceramics on the adhesion of streptococcus mutans
- Tez No: 918708
- Danışmanlar: PROF. DR. NEŞET VOLKAN ASAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu çalışmanın amacı çeşitli CAD/CAM seramiklerine uygulanan beyazlatma ajanlarının Streptococcus mutans adezyonuna etkisini değerlendirmektir. Çalışmada geliştirilmiş lityum disilikat seramik ve 2 farklı zirkonya ile güçlendirilmiş lityum silikat seramik olmak üzere 3 farklı güncel CAD/CAM seramikleri kullanıldı. Bu materyallerden 5x5x1,5 mm boyutlarında toplam 90 adet örnek elde edildi. Örnek yüzeylerine mekanik polisaj işlemi uygulandı. Ofis tipi beyazlatma ajanı uygulanan gruba %35 hidrojen peroksit beyazlatma ajanı ve ev tipi beyazlatma ajanı uygulanan gruba %16 karbamid peroksit beyazlatma ajanı uygulandı. Uygulama sonrası tüm örneklerin yüzey pürüzlülük ölçümleri yapıldı. Örnekler yapay tükürük solüsyonunda 1 saat bekletildi. Tüm materyal grupları arasında; en yüksek ortalama pürüzlülük değeri ofis tipi beyazlatma ajanı uygulanan Celtra Duo grubunda elde edildi. En düşük ortalama yüzey pürüzlülük değeri ise CEREC Tessera kontrol grubunda belirlendi. Beyazlatma ajanı uygulaması tüm materyal gruplarında kontrol gruplarına kıyasla yüzey pürüzlülüğünde anlamlı ölçüde artışa neden oldu. Tüm materyal grupları arasında; en yüksek bakteri adezyon miktarı ev tipi beyazlatma işlemi uygulanan CEREC Tessera grubunda elde edildi. En düşük bakteri adezyon miktarı CEREC Tessera kontrol grubunda ölçüldü. S. mutans bakteri adezyonu açısından gruplar arasında istatiksel olarak anlamlı fark bulunmadı. Elde edilen analiz verileri doğrultusunda yüzey pürüzlülüğü ile bakteri adezyonu arasında bir ilişki olmadığı görüldü. Kullanılan beyazlatma ajanları güncel CAD/CAM materyallerinin yüzey pürüzlülüğünde artış meydana getirdi ancak bakteri tutulumu açısından anlamlı farklılık yaratmadı. Bu sebeple beyazlatma tedavisi yapılmadan önce ağız içerisinde tam seramik kron ve köprü restorasyonlar varlığında; farklı materyallerin farklı tipteki beyazlatma ajanlarından farklı düzeyde etkilenebileceği göz önünde bulundurulmalıdır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to evaluate the effect of bleaching agents applied to various CAD/CAM ceramics on the adhesion of Streptococcus mutans. In the study, 3 different current CAD/CAM ceramics were used, including advanced lithium disilicate ceramic and 2 different zirconia reinforced lithium silicate ceramics. A total of 90 samples with dimensions of 5x5x1.5 mm were obtained from these materials. Mechanical polishing was applied to the sample surfaces. 35% hydrogen peroxide bleaching agent was applied to the group applied with office type bleaching agent and 16% carbamide peroxide bleaching agent was applied to the group applied with home type bleaching agent. After the application, surface roughness measurements of all samples were made. The samples were kept in artificial saliva solution for 1 hour. Among all material groups; the highest average roughness value was obtained in the Celtra Duo group applied with office type bleaching agent. The lowest average surface roughness value was determined in the CEREC Tessera control group. The application of bleaching agent caused a significant increase in surface roughness in all material groups compared to the control groups. Among all material groups; the highest bacterial adhesion amount was obtained in the CEREC Tessera group, which received home bleaching. The lowest bacterial adhesion amount was measured in the CEREC Tessera control group. No statistically significant difference was found between the groups in terms of S. mutans bacterial adhesion. According to the obtained analysis data, it was observed that there was no relationship between surface roughness and bacterial adhesion. The bleaching agents used increased the surface roughness of current CAD/CAM materials, but did not create a significant difference in terms of bacterial retention. Therefore, in the presence of all-ceramic crown and bridge restorations in the mouth before bleaching treatment; it should be considered that different materials may be affected differently by different types of bleaching agents.